18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

I w PiS** wylądował

A miało być tak pięknie. Zakaz lotów w Polsce jednak przedłużony

Kamil Kacperski
22.05.2020  13:10
A miało być tak pięknie. Zakaz lotów w Polsce jednak przedłużony
A miało być tak pięknie. Zakaz lotów w Polsce jednak przedłużony Fot: shutterstock.com

Resort infrastruktury przygotował kolejny projekt rozporządzenia, które ma przedłużyć zakaz lotów na terenie Polski. Jak długo nie będziemy mogli jeszcze korzystać z samolotów?

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Zakaz lotów jednak przedłużony

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 roku.

Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie ma się skończyć wraz z dniem 6 czerwca 2020 roku. Wyjątkiem są przepisy odnoszących się do ruchu krajowego, które tracą moc z dniem 31 maja 2020 roku. 

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 maja 2020 roku. W dużym skrócie oznacza to, że zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 6 czerwca, a loty krajowe nie będą przeprowadzane do co najmniej 31 maja.

Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania (na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk) lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.

Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty między innymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów (lub na zlecenie osoby fizycznej) oraz czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych (te są prowadzone głównie w celu powrotu ich obywateli do kraju).

Zakaz nie będzie dotyczył też statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów oraz poczty. Lądować mogą również także samoloty realizujące przeloty na zlecenie osoby fizycznej lub firmy, posiadające do 15 miejsc pasażerskich. 

Przeczytaj więcej
Komentarze