18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec ze smartfonami

Zakaz używania telefonów przez pieszych. Nowe przepisy

Bartłomiej Ciepielewski
30.11.2020  12:10
Będzie bezpieczniej?
Będzie bezpieczniej? Fot: Roman J Royce/Shutterstock

Rząd planuje wprowadzić nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany dotkliwie odczują piesi oraz kierowcy. Nowe zasady zmieniają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym oraz sposób przechodzenia przez jezdnię.

Znowelizowane przepisy zakładają, że piesi będą musieli zachować szczególną ostrożność w momencie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Istotne będzie zwiększenie uwagi oraz dostosowanie się do sytuacji i warunków panujących na drodze.

Pieszy nie mógł używać telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Ograniczenie dotyczy również innych urządzeń, wpływających na poprawną percepcję.

Nowe obowiązki kierowców

Kierujący będą zobowiązani zwolnić przed przejściem dla pieszych. Dotychczasowy przepis dotyczący zachowania szczególnej ostrożności był nieco dziurawy, przez co wielu kierowców zdołało się wybronić ze złamania prawa. Od teraz będzie to niemożliwe. Obowiązek poza kierowcami pojazdów dotyczy także rowerzystów.

Kolejne regulacje odnoszą się do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Zakłada się, że bezpieczna odległość ma wynosić połowę prędkości, z którą porusza się auto. Przykładowo kierowca poruszający się z prędkością 100 km/h powinien zachować 50-metrowy odstęp. Wyjątkiem jest przeprowadzanie manewru wyprzedzania.

Zmieni się również dozwolona prędkość w terenie zabudowanym. Ograniczenie prędkości w nocy będzie takie samo jak za dnia i wyniesie 50 km/h. Do tej pory między godziną 23:00, a 6:00 kierowcy mogli poruszać się z prędkością 60 km/h w terenie zabudowanym.

Termin wejścia przepisów w życie nie jest jeszcze znany. Ustawa musi zostać zatwierdzona przez Sejm i Senat.

Czytaj także
Przeczytaj więcej