18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konferencja premiera i ministra zdrowia

Zakazy i ograniczenia w Polsce. Decyzja rządu na Wielkanoc

Wojciech Kozicki
09.04.2020  13:35
Nowe zakazy i ograniczenia w Polsce? Konferencja prasowa i aktualne informacje
Nowe zakazy i ograniczenia w Polsce? Konferencja prasowa i aktualne informacje Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce wymusza kolejne restrykcje i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Od kilka dni pojawiały się nieoficjalne informacje o tym, że zostaną wprowadzone kolejne zakazy i ograniczenia na Wielkanoc. Odbyła się konferencja, na której minister zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki podali konkrety. Wielkanocny czas to nadal zdecydowana walka z epidemią

Koronawirus na terenie Polski i nowe ograniczenia oraz zakazy na Wielkanoc? Od jakiegoś czasu mówiło się, że obecne restrykcje i przepisy to za mało, by zapanować nad epidemią SARS-CoV-2 w Polsce, bo liczba chorych i zmarłych nadal rośnie. Rząd zdecydował, co dalej z obecnymi obostrzeniami. Wchodzi też w życie nowy nakaz i przepis dotyczący zasłaniania twarzy.

Koronawirus w Polsce - ograniczenia i zakazy

Morawiecki powołał się na analizy i modele statystyczne usoprawiedliwiając dotyczasowe zakazy i obostrzenia. Jego zdaniem, gdyby nie wprowadzone restrykcje, liczba chorych na koronawirusa w Polsce sięgnęłaby nawet 40 tysięcy. Jesty świadomy, że Polacy są zmęczeni kwarantanną, ale jest ona konieczna.

Nasza strategia, by osoby starsze, które są w grupie najwyższego ryzyka, się sprawdza i chcemy ją kontynuować. Aby dalej oganiczać roprzestrzenianie się epidemii, przedłużamy WSZYSTKIE OBOSTRZENIA I REGULACJE przeciw wirusowi - powiedział Morawiecki zapowiadając przedłużenie dotyczasowych restrykcji.

Zakazy i ograniczenia w Polsce - DO KIEDY PRZEDŁUŻONE?

Obostrzenia dotyczące kin, teatrów, galerii handlowych, zakładów fryzjerskich, limitu osób w sklepach i kościałach zostały PRZEDŁUŻONE DO 19 KWIETNIA. Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły i zostanie wstrzymany ruch lotniczy i kolejowy międzynarodowy, zamknięte będą granice i w mocy pozostaje obowiązkowa kwarantanna. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. 

Morawiecki zaznaczył, że podane daty to może nie być koniec obostrzeń i zakazów. Po Wielkanocy rząd przedstawi "plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej", a sytuacja sprzed pandemii może nie wrócić nawet przez kilka lat.

Przez najbliższe 2 tygodnie zamknięte będą szkoły i przedszkola. Będzie również przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które muszą zostać w domach z dziećmi - powiedział Morawiecki.

Przypominamy, że czołowy polityk obozu rządzącego ujawnił niedawno, że w Polsce powinien zostać wprowadzony STAN NADZWYCZAJNY, ale rząd nie może tego zrobić z szokującego powodu. Łukasz Szumowski niedawno zapowiadał „armagedon” i zaostrzenie restrykcji. To jednak nie przeszkadza, by odbyły się wybopry prezydenckie, a politycy PiS ujawnili jak będzie przebiegało głosowanie korespondencyjne

Od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie musi być to maseczka. Może być to chustka albo szalik - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Obecne ograniczenia i zasady w Polsce:

 • Ograniczenia dostępu do parków, deptaków, bulwarów plaż.
 • Obowiązkowy odstęp 2 metrów między osobami w przestrzeni publicznej.
 • Całkowiecie zamknięte zostaną punkty usługowe, fryzjerskie, salony tatuażu, itd.
 • Limit osób przebywających w sklepie wynosi maksymalnie 3 osoby na jedną kasę.
 • Osoby poniżej 18. roku życia mają przebywać w przestrzeni publicznej z osobą dorosłą.
 • Na poczcie mogą przebywać 2 osoby na jedno okienko
 • Na straganach i targach może przebywać do 3 osób na jedno stoisko
 • Obowiązek nakładania rękawiczek w sklepach
 • W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, ale pozostaną otwarte nadal drogerie, sklepy spożywcze i apteki
 • W godzinach 10-12 sklepy, drogerie i apteki będą otwarte tylko dla seniorów
 • W biurowcach i w zakładach pracy ludzie mają być wyposażeni w środki do dezynfekcji
 • Ograniczona działalność hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do kwarantanny i izolacji
 • Rozszerzona formuła kwarantanny
 • Limit używanych miejsc u przewoźników prywatnych, a naruszenia przepisów mają być rygorystycznie sprawdzane
 • Na czas pandemii odwołano wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne do ratowania życia
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Władze lokalne są zobligowane do dezynfekcji przestrzeni miejskiej i wyłączenia m.in. przycisków sygnalizacji świetlenej

Konferencja premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego - transmisja live [WIDEO]

Przeczytaj więcej
Komentarze