18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostro

ZAKUPY TYLKO W MASECZCE. Inaczej wyrzucą Cię ze sklepu

Emilia Waszczuk
13.08.2020  19:03
Zakupy bez maseczki? Wyproszą cię ze sklepu
Zakupy bez maseczki? Wyproszą cię ze sklepu Fot: Andrey_Popov/Shutterstock

Walka z koronawirusem wchodzi na wyższy poziom. Handlowcy dostali zielone światło: mogą bez konsekwencji wypraszać klientów ze sklepów. Zakupy zrobimy tylko w maseczkach.

Koniec zasłaniania się problemami ze zdrowiem czy wymówek typu "zapomniałem, ja tylko po bułki". Właściciele sklepów i sprzedawcy mogą z czystym sumieniem wypraszać klientów ze sklepów i odmawiać obsługi osobom bez maseczki lub przyłbicy na twarzy.

O tym, że zakupy możemy robić tylko w osłonie na twarzy, a co więcej, na rękach powinniśmy mieć rękawiczki, stanowi wprowadzone kilka miesięcy temu rozporządzenie o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa. SARS-COV-2 w Polsce się rozszalał, ale nic w tym dziwnego - Polacy zapomnieli już, że jest pandemia i przestali się jej bać. O noszeniu maseczek i dezynfekowaniu rąk nie wspominając...

Zakaz zakupów bez maseczki

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało więc częstsze kontrole i duże zmiany w prawie. Policja, straż miejska i sanepid mają wyłapywać ludzi bez maseczek w sklepach czy transporcie zbiorowym, a od września bez osłony na twarzy będą mogły poruszać się jedynie osoby ze specjalnym zaświadczeniem od lekarza.
Teraz Ministerstwo Zdrowia dogadało się z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji. Dotąd nie było bowiem pewności, czy sprzedwacy mogą odmawiać obsługi osobom bez maseczek i jak reagować w przypadku upartego klienta.

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj także
Przeczytaj więcej