18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Można stracić pieniądze

Zapisy SMS na szczepienia są niebezpieczne. Ekspert ostrzega

Bartłomiej Ciepielewski
23.01.2021  16:39
Rejestracja SMS na szczepienia może być niebezpieczna
Rejestracja SMS na szczepienia może być niebezpieczna Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niedawno rząd uruchomił system umożliwiający rejestrację na szczepienia za pośrednictwem SMS-ów. Zdaniem ekspertów, funkcja ta może być niezwykle niebezpieczna.

Zainteresowanie szczepionkami zaskakująco wzrasta, dlatego rząd poza infolinią, postanowił wprowadzić możliwość rejestracji SMS. Aby zadeklarować chęć szczepienia, należy wysłać wiadomość pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie. W odpowiedzi dostarczona zostanie prośba o dane takie jak PESEL oraz kod pocztowy.

Prezes Instytutu Polska Przyszłość, dr Maciej Kawecki w rozmowie z TOK FM ostrzegał, że cały proces może nieść ze sobą wiele zagrożeń.

Rozumiem rząd, że robi wszystko, by zarejestrować jak najwięcej seniorów na szczepienia. Natomiast przeanalizowałem całą tę procedurę i ona jest naprawdę niebezpieczna - oznajmił ekspert.

Maciej Kawecki uważa, że będzie to wymarzona metoda dla złodziei. Seniorzy nie będą w stanie odróżnić rządowych SMS-ów, od tych wysłanych przez oszustów . Wyłudzony numer PESEL wraz z kilkoma podstawowymi danymi wystarczy do zaciągnięcia między innymi "chwilówki".

Tłumy pod przychodniami

Od piątku na szczepienia przeciw COVID-19 mogą zapisywać się seniorzy powyżej 70. roku życia. Niestety możliwość skorzystania z infolinii lub wiadomości SMS nie zmniejszyła kolejek. Tłumy chętnych czekają pod przychodniami.

Jak twierdzi Michał Dworczyk, osoby, które dzwoniąc na infolinię, usłyszą, że nie ma dla nich terminu, mogą zostawić swój numer telefonu. Jeśli wolne miejsca się pojawią, konsultanci ponownie się skontaktują.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze