18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trzeba uważać

Zespół pocovidowy atakuje polskie dzieci

Bartłomiej Ciepielewski
25.11.2020  21:15
Objawy są bardzo groźne
Objawy są bardzo groźne Fot: Zdorov Kirill Vladimirovich/Shutterstock

Zespół pocovidowy dotyka coraz więcej polskich dzieci. Jedynie szybka diagnoza może uratować przed poważnymi powikłaniami. Trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy.

Coraz więcej lekarzy obserwuje u polskich dzieci niepokojące symptomy po przechorowaniu COVID-19. Zespół zapalny, który dotyka najmłodszych, nazwano PIMS-TS. Cały czas trwają prace nad lepszym poznaniem tego tajemniczego schorzenia.

Wielu chorych na PIMS-TS nie zdawała sobie sprawy, że wcześniej była zakażona koronawirusem.  Lekceważenie drobnych objawów sprawiło, że część z nich trafiła do szpitala w ciężkim stanie z niewydolnością serca.

Przebieg tej choroby jest bardzo ciężki, z niewydolnością krążenia, z uszkodzeniem wielonarządowym - poinformowała lekarz Lidia Stopyra

Choroba poza układem krążenia może zaatakować także nerki, wątrobę, a w niektórych przypadkach wywołuje objawy psychiatryczne. Z chorobą nie radzą sobie żadne antybiotyki. Ratunkiem jest podanie przeciwciał wykorzystywanych przy SARS-CoV-2.

Objawy zespołu pocovidowego

Niestety lista objawów jest bardzo długa. Początkowo mogą to być jedynie zmiany skórne, biegunka, wymioty lub zapalenie spojówek. Po czasie pojawiają się problemy z oddychaniem, zaburzenia równowagi, a potem kłopoty z sercem. Lekarze podkreślają, że wszelkie niepokojące symptomy należy natychmiast konsultować ze służbami medycznymi.

Przeczytaj więcej
Komentarze