18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

W Polsce nie było leku

Zmarł wybitny polski sportowiec. Potworna choroba

Wojciech Kozicki
23.08.2022  09:05
Zmarł Edmund Borowski. Wybitny polski sportowiec przegrał z chorobą
Zmarł Edmund Borowski. Wybitny polski sportowiec przegrał z chorobą Fot: GERARD/REPORTER/East News

Niestety, dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje wspaniały polski sportowiec specjalizujący się w sztafecie. Odszedł od nas Edmund Borowski. Żegnaj, Mistrzu.

Nie żyje słynny polski lekkoatleta Edmund Borowski. Specjalizował się w biegu na 400 metrów. Inowrocławski sportowiec odszedł w wieku 77 lat. Jak podaje Radio ZET, od kilku lat chorował na nowotwór złośliwy. W 2015 roku konieczne było usunięcie żołądka.

Nie żyje Edmund Borowski. Odszedł wielki polski sportowiec

Borowski triumfował w zmaganiach w Halowych ME, wygrywając trzy srebrne medale. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w sztafecie 4x400. Zasłynął też jako rezerwowy reprezentant Polski na IO w Meksyku w 1968 roku.

17 lat już choruję na nowotwór prostaty. Przez pewien czas myśleliśmy, że wyszedłem z tego, bo przez siedem lat był spokój. O raku mówi się, że jak 4-5 lat nic się nie dzieje, to znaczy, że już się z tego wyszło. Ale to nie do końca prawda. Komórki rakowe są po prostu uśpione, ale czasem przychodzi moment, że się budzą. No i u mnie się obudziły. Doszło do nawrotu choroby – powiedział Borowski w rozmowie z Onetem.

Borowski w niedawnym wywiadzie dla Onet.pl wyznał, że chce walczyć i wygrać z chorobą, ale niezbędny lek jest niedostępny w Polsce. Co gorsza, terapia mogąca ocalić mu życie miała zostać wprowadzona w Polsce, ale się z niej wycofano. Przyznał, że początkowo nie chciał zakładać zbiórki na swoje leczenie, ale w Polsce została mu dyspozycji tylko nierefundowana chemioterapia.

Odszedł ostatni z wielkich inowrocławskich sportowców lekkoatletów...  legenda, mistrz Europy w sztafecie 4×400 metrów, olimpijczyk z Meksyku. Inowrocław wspomagał Jego walkę ze śmiertelnym przeciwnikiem organizując biegi charytatywne. Nie udało się, ale pozostanie w naszych sercach jako wspaniały, ciepły, skromny człowiek, lokalny patriota... Jestem dumny, że poznałem Jego osobiście, a dzięki Jemu wielu znakomitych lekkoatletów polskich, którzy odwiedzali Inowrocław. Mistrz EDMUND BOROWSKI... dziękujemy i żegnaj  - napisał na Facebooku prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.

Czytaj także