18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zapowiada się ostra jazda

Pijani kierowcy zapłacą miliony. Ostra zmiana prawa

Wojciech Kozicki
14.01.2020  12:01
Pijani kierowcy  - politycy mają na nich sposób?
Pijani kierowcy - politycy mają na nich sposób? Fot: LUKASZ SOLSKI/East News

Pijani kierowcy w Polsce powodują wypadki, sieją śmierć i zniszczenie. Na nic kampanie społeczne oraz zdjęcia i nagrania wideo z wypadków, bo wciąż pełno jest kierowców, którzy jadą po kilku głębszych. Klub PSL-Kukiz'15 twierdzi, że wreszcie jest na nich sposób!

Pijani i naćpani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego. W niebezpieczeństwie jest także Narodowy Fundusz Zdrowia, bo musi płacić za leczenie ich ofiar. To się jednak wkrótce może skończyć, bo klub PSL-Kukiz'15 mówi DOŚĆ!

Posłowie klubu złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, że odurzeni kierowcy, którzy spowodują wypadek, będą musieli oddać pieniądze, które NFZ wyda na leczenie ich ofiar. Jak podaje „Głos Wielkopolski”, koszt takiego leczenia wynosi niejednokrotnie od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet 2 milionów!

W przypadku gdy wyłącznym sprawcą wypadku drogowego uznana została osoba w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadząca pojazd mechaniczny lub inny pojazd w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, oddział wojewódzki Funduszu występuje z roszczeniem regresowym do sprawcy tego wypadku drogowego z tytułu pokrycia kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych na rzecz sprawcy oraz ofiar wypadku drogowego – miałaby brzmieć nowelizacja prawa. (gloswielkopolski.pl)

Wspomniany portal przypomina, że roczne koszty wszystkich zdarzeń drogowych wynoszą ponad 48 mld złotych, a więc nawet 5% krajowego PKB. Samo leczenie ofiar wypadków pochłania 3 mld złotych. Zmiana prawa ma znacząco ograniczyć liczbę nietrzeźwych kierowców na drogach. Poseł PSL z Wielkopolski Krzysztof Paszyk uważa, że projekt nowelizacji jest również wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Polaków.

Projekt trafił już do Biura Legislacyjnego Sejmu i wkrótce ma odbyć się pierwsze czytanie.

Jeśli mamy ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę to nie ma powodu, by NFZ finansował koszty leczenia. Sprawca tego wypadku powinien finansować z własnej kieszeni koszty leczenia swojego, jak i swoich ofiar – uważa rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. (autokult.pl)

Czytaj także
Przeczytaj więcej