18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes może zapukać

Zmiana przepisów. Urzędnicy wejdą do mieszkań!

02.03.2021  08:37
UOKiK zyska nowe uprawnienia. Czy PiS chce totalnie kontrolować Polaków?
UOKiK zyska nowe uprawnienia. Czy PiS chce totalnie kontrolować Polaków? Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Czy PiS chce zdobyć w Polsce władzą absolutną? Nie dość, że nowe uprawnienia (narzędzia opresji?) otrzymał ZUS, to jeszcze bardziej wszechmocny stanie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urzędnicy będą wchodzili do domów Polaków jak do siebie?

Wyobrażacie sobie, że w środku nocy budzi was łomotanie do drzwi, a do waszego lokum wchodzi Jarosław Kaczyński, by przeprowadzić kontrolę? To nie horror science-fiction, ale coraz bardziej realny scenariusz. Niedawno dowiedzieliśmy się, jaki szokujące uprawnienia zyska ZUS, ale na tym nie koniec. UOKiK również dostaje nowe uprawnienia i urzędnicy będą mogli wejść do domu w celi kontroli.

UOKiK i kontrole urzędników w domach. Kaczyński zajrzy wam do...

Jarosław Kaczyński ukradł kiedyś Księżyc, a teraz chce odebrać Polakom wolność? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje Money.pl, ze względu na unijną dyrektywę ECN+, konieczna jest zmiana przepisów w Polsce i lifting ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowelizacja zakłada m.in. „ściślejszą współpracę organów antymonopolowych”.

Dyrektywa PE i Rady (Dyrektywa ECN+) nie pozostawia miejsca do manewru, UOKiK musi się podporządkować zaleceniom. Co prawda urząd od 20 lat ma prawo kontroli mieszkań, ale teraz nastąpią zmiany i doprecyzowanie przepisów. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że obecnie, gdy istnieje podejrzenie posiadania w domu ważnych dowodów w sprawie, kontrolę może (jeszcze) przeprowadzić wyłącznie policja. 

Na tym jednak nie koniec zmian, bo UOKiK będzie mógł również nałożyć karę na osobę fizyczną, gdy ta udzieli fałszywych informacji lub nie udzieli ich wcale. Osoba taka będzie mogła jednak odmówić współpracy w przypadku, gdy przekazanie informacji lub dokumentów narazi ją na odpowiedzialność karną.

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy polegają na doprecyzowaniu, że czynności te przeprowadzane są wspólnie przez funkcjonariuszy policji i pracowników urzędu – w tej chwili przepis mówi o przeszukaniu prowadzonym przez policję, w którym może być obecny pracownik UOKiK – wyjaśnia Money.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej