18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Duda podpisał

Zmiany w ZAKAZIE HANDLU. Część sklepów już się nie otworzy

20.10.2021  08:25
Zakaz handlu w niedziele został zaostrzony
Zakaz handlu w niedziele został zaostrzony Fot: non c/Shuttestock

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę zaostrzającą zakaz handlu w niedziele. Otwieranie sklepów metodą "na placówkę pocztową" nie będzie już możliwe. Przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku.

Jeszcze tylko przez trzy miesiące możemy cieszyć się możliwością zrobienia niedzielnych zakupów w sieciach takich jak Lidl, Żabka czy Biedronka. We wtorek Andrzej Duda za pomocą swojego wysłużonego długopisu przypieczętował zaostrzenie obowiązującego teraz prawa.

PiS zaostrzyło zakaz handlu

Po wejściu przepisów w życie, większość sklepów, które do tej pory sprzedawały także w niedziele, nie będzie miała już takie możliwości. Otwarte pozostaną jedynie te, które dzięki pocztowej działalności odnotowują nie mniej niż 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Uszczelnienie ustawy to dobra wiadomość dla małych sklepów - ograniczenie otwarć sklepów działających jako placówki pocztowe w niedziele, w praktyce nie dotyczy małych placówek - ponieważ są one prowadzone przez swoich właścicieli, którzy samodzielnie lub z pomocą rodziny już teraz mogą otwierać swoje sklepy w niedziele. Znacząco ograniczy się jednak konkurencja ze strony dyskontów i innych dużych sieci, które obecnie wykorzystują tę lukę do otwierania swoich sklepów w niedziele - mówił w rozmowie z Business Insider Polska rzecznik prasowy Eurocsh, Jan Domański.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ostro krytykuje zmianę przepisów, podkreślając, że lepsze od zakazywania byłaby optymalizacja grafików, dzięki której pracownikom przysługiwałyby miesięcznie dwie wolne niedziele.

Jak dodaje POHiD "ustawa w obecnym kształcie dyskryminuje pracowników handlu, wprowadzając podział na tych pracowników, którzy korzystają z wolnego dnia oraz tych, którzy w niedziele pracują na zasadzie wyłączeń”.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która umożliwiałaby pracę w niedziele emerytom oraz studentom. Politycy opozycji podkreślali, że są to grupy, które zarabiają głównie dzięki pracy weekendowej, jednak argumentacja ta nie przekonała obozu władzy.