18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobra zmiana

ZMIANY W OBOSTRZENIACH. Rząd wprowadza nowe zasady

19.10.2021  08:22
Rząd zmienia obostrzenia pandemiczne
Rząd zmienia obostrzenia pandemiczne Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Od wtorku wejdą w życie zmiany w pandemicznych obostrzeniach. Wprowadzone przez rząd zasady będą dotyczyły unijnych certyfikatów, obowiązku noszenia maseczek, a także konieczności odbycia kwarantanny. PiS znowu zamknie kraj?

Do Dziennika Ustaw trafiło nowe rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające część pandemicznych regulacji. Zmiany wejdą w życie już we wtorek (19 października).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem osoby zaszczepione poza krajem szczepionką, która jest dopuszczona do stosowania w UE lub znajduje się w wykazie szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce, mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny.

Chętni, którzy chcą to uzyskać, powinni przedstawić podmiotowi zajmującemu się szczepieniami ochronnymi oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu, zgodny ze wzorem wymaganym na terenie kraju przyjęcia preparatu przeciw COVID-19, a także tłumaczenie tego dokumentu przez tłumacza przysięgłego. Ważne, by do zaświadczenia dołączona była zgoda na przetwarzanie danych.

Co z maseczkami?

Nowe rozporządzenie reguluje również obowiązek noszenia maseczek na uczelniach wyższych oraz podmiotach zajmujących się kształceniem doktorantów. Zakrywanie nosa i ust jest w tych miejscach obowiązkowe, chyba że inną decyzję podejmie rektor bądź osoba zarządzająca podmiotem prowadzącym studia dyplomowe, kształcenie doktorantów bądź też inne formy kształcenia.

Noszenie maseczek nie będzie natomiast obowiązywało osób, które uczestniczą w przeprowadzaniu egzaminów ósmoklasisty, matur, egzaminów zawodowych lub potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Udogodnienia te obejmą też egzaminy sędziowskie, prokuratorskie, adwokackie. Zasady te będą obowiązywały, jeśli podczas konkursów lub egzaminów odległość między osobami wynosi nie mniej niż 1,5 metra.

Czytaj także
Przeczytaj więcej