18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Podwójna mutacja, nowa pandemia

Indyjski COVID w Polsce? Policja pilnuje zakonnic

Wojciech Kozicki
30.04.2021  14:00
Zmutowany koronawirus z Indii w Polsce? Zakonnice na kwarantannie
Zmutowany koronawirus z Indii w Polsce? Zakonnice na kwarantannie Fot: PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia zapowiadają koniec pandemii i maseczek, a tymczasem w Indiach rozszalał się nowy i zmutowany wariant koronawirusa. Pojawił się w Europie, a w Polsce prawdopodobnie zakażone są zakonnice i bezdomni, którymi się opiekowały.

Indie są dosłownie MASAKROWANE przez nowy wariant koronawirusa z podwójną mutacją, przeciwko któremu szczepionki mogą być nieskuteczne. W ostatnich dniach zidentyfikowano go już w 17 krajach europejskich, a Polska może być następna na jego liście. Zakażone mogą być Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach oraz osoby bezdomne, które były pod opieką zakonu.

Indyjski koronawirus w Polsce

Jak podaje TVN24, zakonnice zostały poddane kwarantannie, ponieważ podczas wywiadu epidemiologicznego wyszło na jaw, że jedna z nich na 2 tygodnie przed pojawieniem się objawów, miała kontakt z osobą, która była w Indiach. Wiadomo również, że jedna z zakonnic trafiła do szpitala.

Wynik pozytywny testu na koronawirusa otrzymało 17 sióstr oraz 10 osób bezdomnych, które korzystały z noclegowni i jadłodajni zakonu. Tylko jedna siostra wymaga hospitalizacji, pozostałe czują się dobrze. Jak mówi Kucharzewska, są młode, w wieku poniżej 50 lat i jedynym ich objawem jest gorączka – podaje TVN24.

Siedziby zakonu pilnuje policja. Jak oświadczył rzecznik policji w Katowicach, ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom poddanym kwarantannie oraz zatrzymać rozprzestrzeniania się koronawirusa z Indii.

Nowy koronawirus z Indii

Jak biją na alarm eksperci, indyjski koronawirus B.1.617 przeszedł dwie mutacje E484Q i L452R, więc jest mieszanką wariantu brazylijskiego (P.1) i kalifornijskiego (1.427) . Nowy wariant wirusa jest intensywnie badany, ale nie wiadomo jak wpłynie na rozwijanie odporności po szczepionce. Wiadomo natomiast, że ten patogen bardzo łatwo się rozprzestrzenia z powodu mutacji L452R, która zmienia część białka kolca. W ten sposób patogen jak w masło wchodzi w komórkę i wiąże się z enzymem ACE2. Dodatkowo, druga mutacja sprawia, że jest mniej podatny na wytworzone wcześniej przeciwciała.

Z obawy przed wariantem indyjskim Wielka Brytania drastycznie ograniczyła możliwość poruszania się pomiędzy Indiami a UK (wpuszczane są tylko osoby legitymujące się paszportem brytyjskim lub prawem stałego pobytu, jednak muszą one bezwzględnie przejść dziesięciodniową kwarantannę). Indie zostały wciągnięte na "czerwoną listę" miejsc docelowych objętych ograniczeniami – przypomina zdrowie.radiozet.pl

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze