18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groźny dla zdrowia?

Znany lek wycofany. GIF ostrzega Polaków

Wojciech Kozicki
26.04.2022  12:13
Znany lek i suplement diety wycofany. GIF ostrzega Polaków
Znany lek i suplement diety wycofany. GIF ostrzega Polaków Fot: APAYDIN/East News

GIF wycofuje z aptek popularny lek dla dzieci i dorosłych. Suplement diety z witaminą D3 może kazać się szkodliwy dla zdrowia. Lepiej sprawdźcie, czy macie ten produkt u siebie w domu!

Ostrzeżenie! Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował, że na terenie całej Polski ze sprzedaży zostaje wycofany produkt leczniczy Vitangol. Chodzi konkretnie o suplement diety w postaci kropli doustnych, który zawiera witaminę D3. Stosuje się go w zapobieganiu krzywicy u wcześniaków, dzieci i dorosłych oraz osteomalacji u dzieci i dorosłych. Jest wykorzystywany w celu zapobiegania niedoborom witaminy D i schorzeniom związanym z ryzykiem jej niedoboru u dzieci i dorosłych, a także w leczeniu wspomagającym w osteoporozie u osób dorosłych.

Suplement diety wycofany. Decyzja GIF

Dlaczego GIF wycofał popularny suplement diety? Poinformowano, że „powodem wycofania serii produktu Vigantol było uzyskanie wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru — zawartość substancji czynnej”.

Jak podaje Radio ZET, decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Informacje o wycofanym produkcie:

  • Vigantol (Cholecalciferolum),
  • 500 mcg/ml (20 000IU/ml),
  • krople doustne, roztwór
  • numer seriiL 20CQ046
  • termin ważności: 02.2025
  • podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH

logo Tu się dzieje