18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Technologia g***o warta?

Znowu ścieki w rzece. Awaria kolejnej oczyszczalni

Wojciech Kozicki
15.09.2019  18:29
Rzeka Przemsza i wyciek ścieków - to musiało wypłynąć...
Rzeka Przemsza i wyciek ścieków - to musiało wypłynąć... Fot: VELENGURIN/East News - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie nadal nie została naprawiona, a nieczystości przez wiele dni wpadały do Wisły. Niektórzy podejrzewają, że szykuje się kolejna katastrofa ekologiczna, bo doszło do kolejnego wycieku – tym razem w Jaworznie w województwie śląskim.

W sobotę 14 września nastąpiła awaria przepompowni ścieków w Jaworznie przy ul. Batorego i nastąpiło rozszczelnienie zbiornika, co potwierdziły Wodociągi Jaworzno. Jak podaje polsatnews.pl, wydano zgodę na przekierowanie ścieków kanałem burzowym do rzeki Przemsza. Będą one również ozonowane, by zabić szkodliwe drobnoustroje.

Media podają, że prace naprawcze zakończono w sobotę, ale wtedy nastąpiła kolejna awaria zbiornika. W niedzielę nadal trwają prace naprawcze, które odbywają się w „ciężkich warunkach pracy ze względu na specyfikę obiektu i materii w nim płynącej”. Władze miasta zapewniają, że wyciek nie zagraża mieszkańcom, a wstępny termin usunięcia awarii ma zostać podany w poniedziałek 16 września.

Ok. godz. 21 uruchomimy ozonowanie. Będzie u nas działało to samo urządzenie, które zostało wykorzystane w Warszawie przy oczyszczalni Czajka. Część zanieczyszczeń biologicznych, które znajdują się w ściekach, będzie niwelowana poprzez ozon – powiedział rzecznik Wodociągów w Jaworznie Sławomir Grucel w rozmowie z Fakt24.

Tymczasem w Warszawie wyszło na jaw, że „Czajka” w kontekście przepustowości była najdroższą oczyszczalnią na świecie. Już na etapie projeku zgłaszano, że dojdzie do awarii, ale zostało to zignorowane. I chociaż do Wisły trafiało co sekundę 3000 litrów ścieków, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zachęcał do picia kranówki.

Przeczytaj więcej
Komentarze