18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cyjanobakterie i zielona woda

Znowu sinice w Bałtyku. Zakaz kąpieli!

Wojciech Kozicki
05.07.2021  15:03
Sinice w Bałtyku. Tym razem ZIELONA WODA atakuje w Chałupach
Sinice w Bałtyku. Tym razem ZIELONA WODA atakuje w Chałupach Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Sinice w Bałtyku znów atakują. GIS wydał ostrzeżenie dla turystów przebywających w Chałupach w gminie Władysławowo. Obowiązuje ZAKAZ KĄPIELI z powodu zakwitu sinic.

Polacy marzą, by spędzić wakacje nad Bałtykiem. Cały rok tęsknią za mrożonym dorszem w cenie płetwy rekina, przypominają sobie zapach frytury i smażących się na plaży ciał, a do tego śnią o kąpieli w morskiej wodzie z dodatkiem ścieków i iperytu. Ten sen o idealnych wakacjach w tym roku może się jednak nie spełnić. Po raz kolejny doszło do zakwitu sinic. Tym razem zostało zamknięte kąpielisko w Chałupach.

Sinice w Bałtyku. GIS: zakaz kąpieli w Chałupach

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że woda nie nadaje się do kąpieli. Jak na razie w pozostałych pomorskich kąpieliskach zagrożenie sinicami nie występuje. Dodano również, że sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. 

GIS ostrzega, że wejście do wody i kontakt z sinicami może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Sinice wywołują groźne reakcje organizmu takie jak m.in. wysypka, bóle brzucha, wymioty, biegunka i zaczerwienie spojówek.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych. Podczas bezwietrznej pogody sinice mogą unosić się ku powierzchni wody. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody – podaje Radio ZET.

Czytaj także