18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie mają wielu obowiązków

Skarbówka zatrudnia sobie księży. Zarabiają więcej, niż inni pracownicy

18.03.2019  18:38
Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 9 kapelanów. Robią niewiele, zarabiają więcej niż specjaliści
Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 9 kapelanów. Robią niewiele, zarabiają więcej niż specjaliści Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia dziewięciu kapelanów. Po co księża w urzędzie? Pracownicy przyznają, że nie są potrzebni. Ministerstwo Finansów twierdzi inaczej.

Dziewięciu księży pełni funkcję kapelanów Krajowej Administracji Skarbowej - donosi "Gazeta Wyborcza". Duchowni zatrudnieni są w skarbówce jako eksperci i zarabiają więcej, niż część pracowników.

Miesięczna wypłata kapelana to wielokrotność pensji podstawowej (1701,09 zł), a dokładniej od 3 948 do 5783 złotych brutto. Co ciekawe, specjaliści, starsi specjaliści i niektórzy kierownicy nie mają nawet co liczyć na takie pieniądze.

Po co kapelan w skarbówce? Ministerstwo wyjaśnia

Dziennikarze "GW" postanowili sprawdzić, czym księża zajmują się w administracji skarbowej. Bynajmniej, nie ściągają podatków, nie rozliczają obywateli, nie uczestniczą nawet w spotkaniach z nimi.  W pracy bywają doraźnie, jak donosi jedna z pracownic - ostatnio widziała jednego na służbowej wigilii.

U nas się on nie pojawia. Fizycznie go nie ma, nie "odklikuje" się, przychodząc do pracy, bo nie przychodzi do izby. Od czasu do czasu wysyła jakieś maile. Ostatnio widziałam go na Wigilii. Mamy kapelana, a jakbyśmy go nie mieli - mówi. - Może on ma bardzo ważne czynności operacyjne w terenie? Mamy duże województwo, dużo urzędów – dodaje.

Na pytanie, czy ksiądz w skarbówce jest potrzebny, kobieta stanowczo zaprzecza.

Tymczasem Ministerstwo Finansów wie swoje. Kapelan w Administracji Skarbowej jest niezbędny. Po co? Między innymi do "opieki duszpasterskiej".

Do obowiązków kapelanów należny: "organizowanie opieki duszpasterskiej dla pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin, a także emerytów i rencistów KAS; organizowanie nabożeństw (np. z okazji Dnia KAS czy uroczystości państwowych); współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS" - informuje Ministerstwo Finansów "Gazetę Wyborczą".

Przeczytaj więcej
Komentarze