18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobra zmiana?

Rząd zmienia mapę Polski. Będą nowe miasta

Wojciech Kozicki
09.07.2019  12:54
Administracyjna mapa Polski się zmieni - będą nowe miasta
Administracyjna mapa Polski się zmieni - będą nowe miasta Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Mapa administracyjna Polski wkrótce ulegnie zmianie, bo pojawią się na niej nowe miasta. Wszystko zależy teraz od MSWiA, które rozpatruje złożone wnioski w sprawie zmian terytorialnych. Finalną decyzję podejmie jak zwykle Rada Ministrów.

Czy za pół roku na mapie Polski pojawią się nowe miasta? Jak podaje radiozet.pl, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymało 5 wniosków o nadanie statusu miasta. Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku.

O prawa miejskie walczą następujące miejscowości: Piątek w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim, Klimontów w województwie świętokrzyskim, Lututów w województwie Łódzkim w powiecie wieruszowskim, Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim oraz Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim w powiecie płońskim.

Nowe miasta w Polsce

W 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Jak informuje TVN24bis, rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu pięciu miejscowościom: Koszycom, Lubowidzowi, Nowej Słupi, Pierzchnicy, Szydłowowi i Wielbarkowi. Z okazji stulecia odzyskanie niepodległości przywrócono prawa miejskie czterem miejscowościom: Nowemu Korczynowi, Oleśnicy, Opatowcowi i Pacanowowi.

Przeczytaj więcej
Komentarze