18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wniosek o areszt Stefana Michnika. Jest oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości

Redakcja
18.12.2018  14:05
Stalinowski sędzia Stefan Michnik może zostać sprowadzony do Polski i aresztowany. Wojskowy Sad Okręgowy chce, by Szwecja wydała go polskim organom ścigania. 26 października wydano Europejski Nakaz Aresztowania.
Stalinowski sędzia Stefan Michnik może zostać sprowadzony do Polski i aresztowany. Wojskowy Sad Okręgowy chce, by Szwecja wydała go polskim organom ścigania. 26 października wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Fot: Laski Diffusion/East News

Stalinowski sędzia Stefan Michnik może zostać sprowadzony do Polski i aresztowany. Wojskowy Sad Okręgowy chce, by Szwecja wydała go polskim organom ścigania. 26 października wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, do Szwecji trafił wniosek o aresztowanie stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, co potwierdził rzecznik prasowy pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej. Nie wiadomo jednak, czy Szwecja wyda oskarżonego. Poprzednie próby sprowadzenia go do Polski się nie udały. Jeśli 89-letni przyrodni brat Adama Michnika ("Gazeta Wyborcza") wróci do kraju może dostać dożywocie.

Realizacja Europejskiego Nakazu Aresztowania na terytorium Królestwa Szwecji okazała się jednak niemożliwa. Sąd Rejonowy w Uppsali postanowieniem z 15 listopada 2010 roku (sygn. B 7071-10) oddalił wniosek o przekazanie Stefana Michnika organom polskiego wymiaru sprawiedliwości uznając, że przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim, uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim. Orzeczenie to jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu– podaje ipn.gov.pl.

Zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości

Jest oskarżony o to, że w latach 1952-53 popełnił 30 przestępstw, które klasyfikuje się jako zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Miał wydawać wyroki śmierci i więzienia dla działaczy podziemia niepodległościowego powołując się na sfałszowane dowody.

Prokuratura prowadzi odpowiednie działanie, aby jak najszybciej doszło do ekstradycji Stefana Michnika. Tego domaga się elementarna sprawiedliwość. Błędem było to, że przez 30 lat wolnej Polski takich zbrodniarzy nie ścigano – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek. (tvp.info)

RP.pl przypomina, że Stefan Michnik przewodniczył składowi sędziowskiemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, który skazywał działaczy niepodległościowych. Może jednak nie zostać postawiony przed sądem. W 2010 roku sąd w Uppsali odmówił ekstradycji. Jego zdaniem zarzuty się przedawniły i podkreśla, że Michnik to od 1977 roku obywatel Szwecji.

ZOBACZ TEŻ: Josef Fritzl – na jaw wyszły kolejne tajemnice

Rozmowa ze Stefanem Michnikiem:

Przeczytaj więcej
Komentarze