18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Fake newsy" w Kościele

Biskup Jeż szczuje na mszy. Cytuje notkę propagandową z 1937 roku

Emilia Waszczuk
29.04.2019  10:02
Biskup Jeż cytuje antysemicką fałszywkę
Biskup Jeż cytuje antysemicką fałszywkę Fot: YouTube/Printscreen

Biskup Andrzej Jeż wygłosił wielkoczwartkową homilię w tarnowskiej katedrze i zacytował słowa "pewnego rabina". Problem w tym, że to propagandowa historia wymyślona w dwudziestoleciu międzywojennym by wzbudzić niechęć do Żydów.

Wielki czwartek dla biskupa Jeża nie był dniem najszczęśliwszym. Przejdzie bowiem do historii jako ten, w którym duchowny rozpowszechniał fake newsy, w dodatku dawno już zdementowane, pochodzące z lat 30. XX wieku!

W czasie homilii biskup postanowił zacytować fragment tekstu opublikowanego w katolickim piśmie "Nasza Sprawa" w 1937 roku.

Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron - zapowiedział i uśmiechnął się znacząco do zebranych.

Chwilę później cytował już "słowa rabina".

Biskup Jeż szczuje na Żydów?

Co oburzającego było w cytowanym fragmencie? Między innymi poinformowanie wiernych, że Żydzi uznają Kościół Katolicki za największego wroga i będą walczyć z księżmi.

Naszym naturalnym wrogiem jest Kościół katolicki, dlatego musimy na to przeklęte drzewo wylać ducha niezadowolenia, niewiary, niemoralności i wszelkiego brudu - miał mówić we Lwowie (jak wynikało z przedrukowanego przez "Naszą sprawę" tekstu) "pewien rabin. - Musimy wzniecić walkę między różnymi chrześcijańskimi wyznaniami, w pierwszej linii musimy zacząć nieubłaganą walkę na wszystkich odcinkach przeciwko księżom katolickim.

Biskup Jeż zapomniał niestety sprawdzić źródła tekstu i nie dowiedział się, że żaden rabin, w żadnym Lwowie nic takiego nie mówił. Cała historia wymyślona została przez ruchy antysemickie, by wmówić ludziom, że Żydzi pragną opanować świat. "Fake news" był później powielany w wielu polskich pismach, także katolickich.

Kuria diecezjalna nie zamierza komentować sprawy.

Przeczytaj więcej
Komentarze