Oceń
Ewakuacja części miasta, wstrzymanie kursowania pociągów, promów i statków, i bezwzględny zakaz wchodzenia do morza. W poniedziałek rano w Świnoujściu akcja wydobycia i neutralizacji dwóch bomb z Zalewu Szczecińskiego.
W czasie prac prowadzonych na Zalewie Szczecińskim, pod koniec lipca, natrafiono na dwie bomby z czasów II wojny światowej. To niemiecka bomba głębinowa DM i brytyjska mina lotnicza Mark VI.
Identyfikację obiektów przeprowadzili specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - informuje rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego.
Niewybuchy mogą być niebezpieczne dla ludzi. W poniedziałek 12 sierpnia zaplanowano ich wydobycie i neutralizację.
Ewakuacja miasta
Wydobycie bomb zaplanowano na poranek 12 sierpnia. Prace przeprowadzane są tam już od godziny 5 nad ranem. Od godziny 8 ma się rozpocząć przewożenie niebezpiecznych ładunków.
Niewybuchy z czasów II wojny światowej zostały podniesione z dna i teraz na statku 8 flotylli obrony wybrzeża są przewożone do Świnoujścia a stamtąd na poligon morski. Bomby zostaną tam zdetonowane
- mówi reporter Radio ZET, Miłosz Gocłowski.
W czasie przewożenia bomb przez Kanał Piastowski, wszystkie osoby mieszkające do 200 metrów od niego, zostaną ewakuowane ze swoich mieszkań i przewiezione w wyznaczone miejsca.
Osoby znajdujące się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 750 m od kanału, zobowiązane są do pozostania w miejscu zamieszkania, nie zbliżania się do okien, nie przebywania na balkonach i tarasach. Nie wolno przebywać poza budynkami - poinformowano.
W mieście, w czasie przewozu ładunków, wstrzymany będzie ruch pociągów. Akcja powinna zakończyć się około godziny 10.
Oceń artykuł