18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co knuje Putin?

Broń jądrowa na Białorusi? USA komentuje wypowiedź Dudy

Wojciech Kozicki
30.08.2023  12:53
Rosja rozmieszcza arsenał nuklearny na Białorusi? Radio ZET: dyplomacja USA komentuje wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dud
Rosja rozmieszcza arsenał nuklearny na Białorusi? Radio ZET: dyplomacja USA komentuje wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dud Fot: Stocki/face to face/Report/East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Wczoraj Rosja groziła atakiem na NATO i „nuklearną apokalipsą”. Dziś wydano komunikat dotyczący rosyjskiego arsenału nuklearnego transportowanego na Białoruś. Radio ZET: rzecznik Departamentu Stanu USA odniósł się do słów prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Rosja raz za razem grozi atakiem nuklearnym na NATO i III wojną światową. Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą powiedział we wtorek 22 sierpnia, że „rozmawiał z nim na temat realizacji zapowiedzi Władimira Putina o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi”. Wypowiedź polskiego prezydenta skomentowała amerykańska administracja w rozmowie z PAP.

Rosja planuje atak atomowy? USA komentuje wypowiedź Dudy

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller uspokaja, że kooperacja Białorusi z Rosją jest ściśle monitorowana, „by zapewnić, że Rosja utrzyma kontrolę nad swoją bronią jądrową w wypadku jakiegokolwiek rozmieszczenia na Białorusi i że oba kraje podtrzymają swoje zobowiązania wynikające z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT)”

Zdaniem amerykańskiej dyplomacji, na razie wojsko USA nie widzi potrzeby zmiany rozmieszczenia swojej broni jądrowej. Nie wykazano również, że Rosja naprawdę chce przeprowadził atak nuklearny.

Rzeczywiście ten proces się dzieje, my to obserwujemy. To w oczywisty sposób zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy, to zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, ale zarazem wschodniej flanki NATO, więc w istocie zmienia to też sytuację całego Sojuszu – powiedział Andrzej Duda. (Radio ZET)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje