18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gastronomia dostanie eko nokaut

Cios w bary i restauracje. Zakaz plastiku, kontrole i kary

Wojciech Kozicki
07.06.2023  11:20
Cios w bary i restauracje. Zakaz plastiku, kontrole i kary
Cios w bary i restauracje. Zakaz plastiku, kontrole i kary Fot: Value Stock Images/East News

Rząd PiS  i Unia Europejska uderzają w bary i restauracje w Polsce. Gastronomia ucierpi przez zakaz stosowania określonych produktów wykonanych z jednorazowego plastiku. Będą kontrole, grzywny, wysokie kary i kosztowne przepisy. Co zamiast plastiku?

Bary i restauracje będą płacić wysokie kary i bankrutować? Polska gastronomia  otrzymała zakaz stosowania określonych produktów wykonanych z jednorazowego plastiku. Liczne artykuły muszą zostać wycofane z obrotu, a właściciele restauracji i barów muszą szykować się na koszty, kontrole i kary. To cios także w dostawy jedzenia na wynos.

Bary i restauracje zapłacą kary, będą kontrole. Zakaz plastiku

Zakaz plastiku wszedł w życie. Jak informuje Wirtualna Polska, „Sztućce jednorazowe, patyczki do uszu, słomki do picia, plastikowe kubki i talerze - to tylko niektóre z przedmiotów wykonanych z jednorazowego plastiku, których nie można już sprzedawać”. Bary i restauracje nie mogą już podawać ich klientom, bo grzywna może wynieść kilka tysięcy złotych.

Bary i restauracje w Polsce czeka fala banructw? W najgorszym przypadku za złamanie zakazu grozi kara administracyjna w wysokości do 500 000 zł.

Wreszcie wszedł w życie przepis zabraniający wprowadzania do obrotu tego typu artykułów. W przypadku złamania zakazu grożą surowe kary finansowe, które mogą sięgać nawet do pięciu tysięcy złotych

- informuje Wirtualna Polska.

Jak podaje Radio ZET, zgodnie z dyrektywą unijną SUP (Single Use Plastics), plastik stał się w Polsce częściowo zakazany. Nowe przepisy pozwalają się pozbyć z magazynów zakazanych produktów z plastiku. Jeżeli przedsiębiorca nie zdążył tych produktów wprowadzić do obrotu przed 24 maja, teraz musi taki produkt zutylizować albo wyeksportować poza UE

Z barów i restauracji muszą zniknąć m.in. kubki na napoje zakrętkami i wieczkami, które zostały wykonane z polistyrenu ekspandowanego (styrofoam). Zakaz obejmuje nie tylko jednorazowe sztućce i słomki do picia, ale nawet plastikowe mocowania do balonów. Unilever Food Solutions doprecyzowuje, że Dyrektywa Plastikowa zakazuje też takich produktów jak plastikowe mieszadełka do napojów, styropianowe pojemniki na jedzenie i napoje oraz  plastikowe pojemniki do żywności.

Dyrektywa Plastikowa wyjaśnia co stosować zamiast zakazanych produktów z plastiku:

  • Opakowania, sztućce i dodatki z „bioplastiku”, czyli PLA.
  • Biodegradowalne folie do zgrzewu z PLA.
  • Słomki i opakowania papierowe.
  • Sztućce wykonane z drewna.
  • Pojemniki i pokrywki z trzciny cukrowej.
  • Opakowania szklane, np. słoiki i butelki.
  • Talerze i sztućce z otrębów.
W krajach członkowskich Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje The Single-Use Plastics Directive, która ma na celu ograniczenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko

- wyjaśnia Unilever Food Solutions.

Radio ZET dodaje, że zgodnie z dostępnym na stronie RCL projektem rozporządzenia 1 stycznia 2024 r. przyjęto przepisy, w myśl których plastikowe kubki na napoje i pojemniki na żywność mają podlegać opłatom. Za kubek na napoje, w tym jego pokrywkę czy wieczko, klient dopłacać będzie 20 groszy. Do pojemników na żywność doliczona zostanie natomiast opłata w wysokości 25 groszy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje