18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Hurrra!

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso z grilla? Jest decyzja

07.06.2023  19:30
Czy można zrobić grilla w piątek po Bożym Ciele? Jest decyzja kardynała Nycza
Czy można zrobić grilla w piątek po Bożym Ciele? Jest decyzja kardynała Nycza Fot: Piotr Molecki/East News, guruXOX/Shutterstock

Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, co sprawia, że pojawia się idealna okazja na długi weekend. Wystarczy wziąć urlop w piątek i można grillować do woli, nawet przez cały weekend! Katolikom sen z powiek spędza jednak starodawna zasada, że w piątek mięso bardziej be, niż cacy. Natomiast kardynał Nycz ma dla nich fenomenalne wieści.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Czy można zrobić grilla w piątek 9 czerwca? Czy jest dyspensa na mięso? Oto są pytania, które każdy zagorzały katolik zadaje sobie w myślach. I słusznie – mięso kusi, ale zasady są, jakie są. Nie da się jednak ukryć, że 9 czerwca, który wypada tuż po Bożym Ciele jest wyjątkową okazją i częścią długiego weekendu. Czy można wtedy zjeść mięso z grilla? Kardynał Kazimierz Nycz ruszył na ratunek wszystkim wierzącym w Boga głodomorom.

Arcybiskup kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wydał dyspensę na mięso – innymi słowy, pozwolił katolikom uraczyć się karkóweczką, kiełbaską itp. podczas długiego weekendu czerwcowego. Kapłan wziął pod uwagę to, że to wyjątkowy okres długiego weekendu z Bożym Ciałem. Nie da się ukryć, że zasada, która ma wyjątki wtedy, gdy prawdziwie sprawdza wiernego, jest mało sensowna. Czy nie pora więc jej się w końcu pozbyć?

Czy można jeść mięso w piątek 9 czerwca? Dyspensa od kardynała na długi weekend po Bożym Ciele

Komunikat o dyspensie pojawił się na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej. Tym samym dyspensa dotyczy tylko wiernych z tego rejonu.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych

- czytamy w komunikacie.

Jednakże Nycz poprosił, aby w inny sposób uczcić ten czas.

Zachęcam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego

- dodano.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje