18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rewolucja w Kościele! Do ślubu bez księdza, chrztu udzieli nawet ojciec

Redakcja
05.02.2019  14:42
diakoni stali w archidiecezji łódzkiej
diakoni stali w archidiecezji łódzkiej Fot: Shutterstock

Arcybiskup Grzegorz Ryś wprowadził w archidiecezji łódzkiej rewolucję! Od teraz zwykli mężczyźni będą mogli starać się o uprawnienia między innymi do udzielania chrztów czy ślubów i odprawiania pogrzebów. Warunek? Muszą mieć zgodę żony.

Diakonat stały to prawdziwa nowość w Polsce. Na nią właśnie zdecydował się właśnie arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Decyzja duchownego została ogłoszona w niedzielę 3 lutego w kościołach w diecezji. Co oznacza? To, że każdy wierzący, nawet żonaty mężczyzna, będzie mógł obiegać się o uprawnienia zbliżone do tych, jakie mają przyszli księża.

Po pomyślnym przejściu kilkuletniego szkolenia liturgicznego i teologicznego, żonaty mężczyzna otrzyma uprawnienia diakona stałego, które pozwolą mu na sprawowanie okrojonej posługi kapłańskiej. Od tej pory będzie mógł między innymi udzielać chrztu czy ślubu, poprowadzić pogrzeb, a nawet głosić kazanie w czasie mszy świętej - podaje radiozet.pl.

Oprócz przywilejów istnieje także szereg ograniczeń. Diakon stały nie jest księdzem, nie będzie więc mógł zrobić w kościele wszystkiego, co można pełnoprawnemu duchownemu. I tak na przykład nie będzie miał prawa spowiadać wiernych czy udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

ZOBACZ:  To już koniec lekcji religii? Politycy nie chcą nauk Kościoła w szkołach

Jak zostać diakonem stałym? Potrzebny wiek i żona

Aby zostać diakonem stałym, trzeba, poza szkoleniem, spełnić szereg wymogów. Po pierwsze i najważniejsze, mężczyzna musi ukończyć 35 rok życia. Jeśli posiada żonę, musi przedstawić jej pisemną zgodę, Zgodzić się musi także proboszcz parafii, z której kandydat pochodzi. Oprócz tego mężczyzna powinien przedstawić swój życiorys, w którym uwzględni zaangażowanie w życie kościoła.

Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z abp. Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć świecenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne - poinformował ksiądz Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej.

Okazuje się przy tym, że archidiecezja łódzka nie jest pierwszą, w której księża korzystają z pomocy diakonów stałych. Ci działają już między innymi w diecezjach warszawskiej i katowickiej. Rozwiązanie to jest także dość popularne w Europie Zachodniej.

ZOBACZ TEŻ:

Przeczytaj więcej
Komentarze