18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mokro wszędzie

Dramatyczna sytuacja w Polsce. Podtopienia i zagrożenie powodziowe

23.05.2019  08:11
Dramatyczna sytuacja w Polsce. Podtopienia i zagrożenie powodziowe
Dramatyczna sytuacja w Polsce. Podtopienia i zagrożenie powodziowe Fot: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

W całej Polsce z uwagi na ulewne deszcze panuje sytuacja co najmniej niewesoła. Podtopienia i zagrożenia powodziowe są szczególnie poważne na południu Polski.

Od kilku dni pogoda w ogóle nie przypomina tego, co powinno dziać się w maju. Ulewne deszcze przyczyniły się do tego, że Polska walczy z poważnymi problemami. W środę na południu kraju strażacy interweniować musieli aż... 1259 razy!

Polska podtopiona i zagrożona powodziami

W Beskidach doszło do osuwisk, 32 osoby ewakuowano w Małopolsce, 17 na Podkarpaciu, a w Lesznej Górnej zwały ziemi zbliżyły się na ok. 50 m. do domów mieszkalnych. Co więcej, ludzie walczą z 330 podtopieniami - we wspomnianej już Małopolsce, na Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem.

W Izbiskach k. Mielca podtopienie zagraża ok. 2 tysiącom osób. W tym wszystkim nie pociesza fakt, że na 7 stacjach w dorzeczu Wisły przekroczony został stan alarmowy. Stan ostrzegawczy odnotowano na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Jeśli deszcz nie przestanie padać - grożą nam nie tylko podtopienia, ale również powodzie. Według IMGW prognozy są takie, że rzeki mają jeszcze wezbrać - najbardziej na Dolnym Śląsku.

W związku z tak ciężką sytuacją w Małopolsce odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Udział mają w nim wziąć: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Straszliwe skutki ulew

Dąbrowa Tarnowska, fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Lulbin, fot. vFOT. LUKASZ KACZANOWSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News
Podhale, fot. Piotr Korczak/REPORTER
Rymanów-Zdrój, fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER
Trójmiasto, fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Jak na razie pozostaje nam na siebie uważać.

Przeczytaj więcej
Komentarze