18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przeżywają dramat

Dzieci straumatyzowane wybuchem w Przewodowie

16.11.2022  12:41
Przewodów: Dzieci są straumatyzowane wybuchem
Przewodów: Dzieci są straumatyzowane wybuchem Fot: ChameleonsEye/Shutterstock

Po wybuchu w Przewodowie wiele osób mierzy się z trudnymi emocjami. Szczególnie narażone na stres są dzieci z tej miejscowości. Tym bardziej że wśród ofiar jest mąż pracownicy szkoły.

W małych miejscowościach, gdzie wszyscy się znają, trudne wydarzenia przebiegają inaczej. Nic dziwnego, że po wybuchu rakiety niewiadomego pochodzenia w Przewodowie, wszyscy przeżywają traumę.

Tym bardziej że cały świat spogląda w stronę małej miejscowości z trwogą, czekając na rozwój wypadków i działania NATO oraz polskiego rządu. W najgorszej sytuacji są obecnie dzieci z przewodowa.

Przewodów: Dzieci są straumatyzowane wybuchem

Bycie świadkiem, choćby nausznym, tragicznej śmierci człowieka to coś, co przekracza możliwości poznawcze dzieci. W tym momencie szkoła w Przewodowie jest otwarta, jednak przede wszystkim placówka zamierza skupić się na wsparciu psychologicznym dla dzieci. Dyrektor szkoły zaznacza, że w uczniach na nowo odżywają traumatyczne emocje.

Placówka mieści się zaledwie 300 metrów od miejsca, w którym rakieta zabiła dwie osoby. Zresztą w eksplozji zginął mąż jednej z pracownic szkoły, co tylko podbija tragiczne wrażenia najmłodszych.

Jest to sytuacja trudna mentalnie, szczególnie dla dzieci. My w ciągu czasu konfliktu trochę uspokoiliśmy te emocje dzięki współpracy z poradnią psychologiczną. Była potrzebna praca terapeuty, psychologa. Trochę te emocje zostały wyciszone, ale trzeba tę sytuację ciągle tłumaczyć dzieciom, bo one ciągle ją analizują

- powiedziała "Super Expressowi" dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Przewodowie Ewa Byra.

"Na nowo odżywają straszne, traumatyczne emocje. Znowu zaczynamy pracę od postaw" - podsumowała. Dyrektor szkoły zaznaczyła, że szkoła jest otwarta dla dzieci, przede wszystkim zapewnione zostanie wsparcie psychologiczne, spotkania z terapeutami i psychologami.

Ciężko żyć w czasach, w których nic nie jest pewne.

Czytaj także