18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czystość dla Boga

Coraz więcej dziewic konsekrowanych. "Spektakularny wzrost"

Wojciech Kozicki
03.02.2023  14:54
Dziewice konsekrowane w Polsce. Setki kobiet wybrały czystość dla Boga
Dziewice konsekrowane w Polsce. Setki kobiet wybrały czystość dla Boga Fot: Value Stock Images/East News

Dziewice konsekrowane w Polsce. Katolicka Agencka Informacyjna informuje, że coraz więcej kobiet dla Boga rezygnuje z seksu i wybierają życie w czystości. KAI pisze o „spektakularnym wzroście zainteresowania”.

Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce. KAI informuje, że tylko w 2022 roku odbyło się kilkadziesiąt konsekracji, co jest „spektakularnym wzrostem zainteresowania”. Dziewic konsekrowanych ma regularnie przybywać każdego roku.

Dziewice konsekrowane w Polsce. Dane i statystyki KAI

Katolicka Agencja Informacyjna podaje, że w 2023 roku w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych. W grudniu 2021 roku było ich 362, a w grudniu 2019 r. - 322. Można spotkać je już we wszystkich diecezjach w Polsce. Najwięcej jest ich w archidiecezji warszawskiej (57). W archidiecezji krakowskiej żyje z kolei 36 dziewic konsekrowanych.

Kim są dziewice konsekrowane?

Dziewice konsekrowane to kobiety świeckie i mniszki, które postanowiły poświęcić się Bogu w pełni i zdecydowały się na indywidualną formę życia konsekrowanego. Przysięgają zachować do końca życia czystość z powodu przekonań religijnych, by „być bliżej Boga”. Dziewicą konsekrowaną można zostać po 25. roku życia. 

Indywidualne formy życia konsekrowanego istnieją już od czasów starożytnych. Ta forma poświęcenia się Bogu zdecydowanie najbardziej popularna była w latach 80. Później, głównie ze względu na postępującą laicyzację społeczeństwa, dziewic konsekrowanych ubywało – pisze Styl Życia Radio ZET

Źródło: KAI, Radio ZET

Czytaj także