18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Paraliż komunikacyjny

Dzisiaj protest rolników w Warszawie

Wojciech Kozicki
03.04.2019  07:51
Poprzedni protest rolników w Warszawie skończył się "zadymą"
Poprzedni protest rolników w Warszawie skończył się "zadymą" Fot: Facebook.com/Damian Ryndak Super Reporter

3 kwietnia o godzinie 8:00 rozpoczął się kolejny protest rolników w Warszawie. AGROUnia zapowiada, że będzie to pokojowa manifestacja, która potrwa 8 godzin. Szykują się utrudnienia w ruchu w Warszawie, zmiany tras i rozkładów autobusów oraz tramwajów ZTM.

Protest rolników rozpoczął się o godzinie 8:00 rano w Warszawie przy placu Zawiszy. Jak informuje money.pl, o godzinie 13:00 rolnicy przejdą na rondo Dmowskiego. Do stolicy ma być przybyć nawet 2 tys. protestujących, w tym kobiety i dzieci. Zapowiadane są korki, szczególnie w godzinach szczytu w centrum Warszawy.

Protest rolników w Warszawie

AGROunia na Facebooku poinformowała o „pokojowym strajku w Warszawie”. Gdy rolnicy wyszli na ulice w marcu też miało być spokojnie, a wysypywano jabłka i podpalano opony. Jedno jest pewne, to będzie głośny protest. Rolnicy zapowiedzieli użycie syren.

Postulaty rolników

Rolnicy domagają się m.in., by na półkach supermarketów było minimum 51 procent polskiej żywności. Ma być ona również odpowiednio oznakowana. Dodatkowo, chcą dofinansowania i usprawnienia działania instytucji kontrolnych nadzorujących przestrzeganie przepisów.

Rozwiązanie to powinno być uzupełnione o zobowiązanie korporacji do zakupu oferowanego u siebie asortymentu na rynku lokalnym tj. dany market powinien zaopatrywać się w pierwszej kolejności w asortyment produkowany na obszarze swojego położenia np. od lokalnych producentów funkcjonujących w promieniu do 50 km - dopiero brak konkretnego towaru pozwalałby na realizowanie dostaw z dalszych regionów kraju – informuje AGROunia na swojej stronie internetowej.

Polscy rolnicy kontra Rosja i Unia Europejska

AGROunia żąda, by nałożyć na Rosję embargo na sprzedaż do polski węgla kamiennego. Ma ono obowiązywać do czasu zniesienia przez ten kraj ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.

AGROunia postuluje dokonanie natychmiastowej rzetelnej analizy embarga w stosunkach handlowych z Rosją. W wyniku sankcji nałożonych na Rosję przez UE, nałożone zostało przez Rosję embargo na polskie owoce i warzywa - przede wszystkim jabłka i kapustę. Polska gospodarka traci przez to miliony złotych rocznie, rodzinne gospodarstwa rolne które poprzez eksport budowały polski PKB zmagają się z nieustającym kryzysem – postulują rolnicy.

Przeczytaj więcej
Komentarze