18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wypłata świadczenia w maju

Emerytura plus przegłosowana

04.04.2019  12:16
Emerytura plus przegłosowana przez Sejm
Emerytura plus przegłosowana przez Sejm Fot: Mateusz Grochocki/East News

Sejm przegłosował ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Emerytalna „trzynastka” w wysokości ok. 888 złotych netto trafi na konta już w maju.

„Emerytura plus” to jedna z obietnic wyborczych PiS. Wcześniej poparła ją Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a teraz przeważającą większością dokument przegłosowali posłowie.

Emerytura plus – dla kogo?

Jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów, nazywane popularnie „Emerytura plus” dedykowana jest emerytom i rencistom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, a także emerytury i renty  rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę. Łącznie jest to grupa ok. 9,8 miliona osób uprawnionych do pobrania świadczenia.

Trzynasta emerytura – ile wyniesie?

Emerytalna „trzynastka” wypłacona zostanie raz, prawdopodobnie już w maju tego roku. Będzie to świadczenie w wysokości ok. 1100 złotych brutto, czyli w przybliżeniu 888 złotych na rękę. Świadczenie nie będzie objęte egzekucją komorniczą. Całkowity koszt, jaki poniesie państwo w związku z wypłatą to kwota sięgająca 10,8 miliardów złotych.

Sejm zdecydował, będzie wypłata

Podczas głosowania w sejmie ustawa została zatwierdzona znaczną większością głosów. Z obecnych na sali 418 parlamentarzystów, za opowiedziało się 396. Wstrzymało się 19, zaś przeciwnych było jedynie 3. Posłowie Zjednoczonej Prawicy taki wynik przyjęli owacją na stojąco.

Przed uchwaleniem ustawy, Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłaszane m.in. przez opozycję. Wśród nich także propozycję wypłacania świadczenia co roku.

Przeczytaj więcej
Komentarze