18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Atak grypy w Polsce. Miliony chorych, kilkadziesiąt osób nie żyje

Redakcja
20.02.2019  11:35
Liczba zachorowań na grypę w Polsce rośnie, kolejne zgony, statystyki i dane szokują. Informacje jakie leczenie, zapobieganie i czy szczepienie na grypę działa
Liczba zachorowań na grypę w Polsce rośnie, kolejne zgony, statystyki i dane szokują. Informacje jakie leczenie, zapobieganie i czy szczepienie na grypę działa Fot: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER/East News

Grypa w Polsce – czy właśnie rozpoczyna się epidemia? Są kolejne ofiary śmiertelne. W ciągu tygodnia zmarło 25 osób. Państwowy Zakład Higieny bije na alarm.

Grypa w Polsce zabija. Zgodnie z danymi jaki ujawnił Państwowy Zakład Higieny, w drugim tygodniu lutego odnotowano 250131 zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań. 25 osób nie przeżyło. Najwięcej przypadków grypy odnotowano w województwie wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, małopolskim i śląskim. W sumie zachorowań w tym roku może być nawet 2,6 miliona.

Jak podaje radiozet.pl, 15 ze zmarłych pacjentów 25 osób miało ponad 65 lat. Pozostałe osoby były w wieku 15-64. W sumie zmarło w tym sezonie grypowym już 48 osób. Rp.pl informuje, że to rekordowa ilość zgonów z powodu grypy w ostatnich latach. Szczyt zachorowań ma nadejść jednak dopiero za tydzień.

 

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, za 4,1 proc. wirus A/H3N2, a tylko 1,8 proc.  wirus B – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. (RP.pl)

Grypa – objawy, leczenie, powikłania

Poradnikzdrowie.pl podaje, że objawy grypy mogą przypominać przeziębienie. Są to m.in. dreszcze, ból głowy, gorączka, bóle mięśni, stawów i i gardła. Infekcja wirusowa powoduje też wyczerpanie. Lekarstwo na grypę nie istnieje, więc stosuje się leczenie objawowe.

Częste powikłania po grypie to zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Mogą też wystąpić np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, niewydolność krążenia, a nawet zapalenie opon mózgowych i poprzeczne zapalenie rdzenia.

 

Grypa – szczepienia

Czy szczepionki na grypę są skuteczne i bezpieczne? Zawierają nieaktywny wirus grypy, więc nie mogą wywołać choroby. Istnieją również teorie, że coroczne szczepienie na grypę pobudza układ odpornościowy człowieka do skuteczniejszego działania. Portale takie jak hellozdrowie.pl ostrzegają jednak, że szczepienie przeciw grypie jest nieskuteczne ze względu na zmienność szczepów grypy.

Grypa jest co roku inna. My, opracowując szczepionkę na przyszły sezon, kierujemy się logiką i rachunkiem prawdopodobieństwa. Na tej podstawie wyodrębniamy ten szczep, co do którego jest największe prawdopodobieństwo, że zaistnieje w przyszłym sezonie. I na podstawie tych badań zlecamy produkcję, która trwa kilka miesięcy. Jeśli uda nam się trafić, to szczepionka zadziała. Ale nie zawsze przecież trafiamy. To losowa sprawa – powiedział prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. (hellozdrowie.pl)

 

Przeczytaj więcej
Komentarze