18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabytek w ogniu

Pożar kościoła w Gdańsku. Na miejscu 28 jednostek straży pożarnej

02.06.2019  10:10
Pożar kościoła w Gdańsku
Pożar kościoła w Gdańsku Fot: Facebook/OSP Gdańsk-Świbno

W niedzielę, około godziny 6 rano, na poddaszu zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła wybuchł pożar. Ogień gasiło 28 zastępów straży pożarnej.

Około godziny 6 rano w niedzielę 2 czerwca, straż pożarna w Gdańsku dostała zawiadomienie o pożarze zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła. Ogień zajął się na dachu świątyni. Do ugaszenia go potrzebnych było aż 28 zastępów straży pożarnej, które pracowały nieprzerwanie przez około dwie godziny.

Pożar opanowany

Żywioł na szczęście udało się okiełznać, nikt nie doznał też w jego wyniku obrażeń. Przyczyny pożaru są jak na razie nieznane - zbadają to biegli. Lokalne media donoszą jednak o tej najbardziej prawdopodobnej - zwarciu instalacji elektrycznej.

Spaleniu uległy dach i konstrukcja dachowa o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Trwają prace rozbiórkowe i przegląd spalonej części.

Kościół Piotra I Pawła w ogniu. Dulkiewicz dziękuje strażakom

Kościół pw. św. Piotra i Pawła jest jednym z najstarszych zabytków Gdańska. Wewnątrz zgromadzone są liczne dzieła sztuki, w tym gotycka chrzcielnica z XV wieku i obraz Matki Bożej Łaskawej z XVIII wieku.

Rzecznik prasowy gdańskiej Państwowej Straży Pożarnej Jacek Jakubczyk poinformował PAP, że ogień nie przedostał się na główną część dachu. Żadne z dzieł sztuki i zabytków wewnątrz budynku nie uległo zniszczeniu.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaraz po ugaszeniu ognia podziękowała straży pożarnej za natychmiastową, skuteczną akcję ratowniczą.

Wczesnym rankiem dotarła do mnie smutna wiadomość o pożarze dachu kościoła Piotra i Pawła. Pożar został ugaszony. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. W akcji brało udział około 100 strażaków, z Gdańska oraz zastępy z innych powiatów i OSP. Dzięki za błyskawiczną akcję! - napisała na Twitterze.

Pożar koscioła w Gdańsku
Pożar koscioła w Gdańsku
Przeczytaj więcej
Komentarze