18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mięsożerne gady

Skorpucha jaszczurowata w Polsce. Może odgryźć rękę

Wojciech Kozicki
28.03.2023  15:11
Żółw jaszczurowaty w Polsce. Niebezpieczny, może odgryźć rękę

Kolejny inwazyjny gatunek w Polsce, tym razem groźny dla ludzi. Pod Warszawą został złapany żółw jaszczurowaty, czyli groźna skorpucha jaszczurowata. Uwaga, „snapping turtle” może bardzo boleśnie ugryźć, a nawet odgryźć rękę.

Pod Warszawą w powiecie grójeckim został schwytany żółw jaszczurowaty. Ten groźny gad w 2011 roku znalazł się na polskiej liście gatunków inwazyjnych. Ten osobnik, zdaniem ekspertów, żyje w Polsce już długo i prawdopodobnie ktoś go porzucił. Może pochodzić z przemytu.

Groźny żółw w Polsce. Skorpucha jaszczurowata może odgryźć rękę

Skorpucha jaszczurowata naturalnie nie występuje w Polsce, a w naszym kraju do tej pory odnotowano trzy przypadki spotkania tego gada. Tym razem został dostrzeżony w rowie melioracyjnym. Na jego skorupie widoczna jest zagojona blizna. Fundacja Epicrates podejrzewa, że to efekt spotkania z drapieżnikiem lub ślad po zderzeniu z samochodem.

Żółw jest już bezpieczny. Jest w dobrej kondycji, waży ponad 10 kilogramów i wkrótce przejdzie badania. Oszacowano, że może mieć 20-30 lat.

Żółw jaszczurowaty żyje naturalnie głównie w Ameryce Północnej, ale przedstawicieli tego gatunku można zobaczyć też w Azji; m.in. w Chinach, na Tajwanie oraz wyspie Honsiu. Szyja, odnóża i ogon tego żółwia są dużych rozmiarów, przez co nie mieszczą się w pełni w pancerzu. Skorpuchowate są odpornym gatunkiem, przez co mogą nawet przebywać pod lodem – podaje Interia.pl.

Żółw jaszczurowaty jest bardzo ruchliwy, agresywny i mięsożerny. Zjada żaby, ptaki i małe ssaki. Jeśli czuje się zagrożony, wyciąga szyję i gryzie swoimi niezwykle silnymi szczękami. Uważa się go za niebezpiecznego dla ludzi ze względu na ugryzienia mogące powodować poważne uszkodzenia ciała. Jest w stanie nawet odgryźć człowiekowi rękę w nadgarstku.

Znając polską ułańską fantazję, ostrzegamy... skorpucha może chapnąć nie tylko rękę! Nie podstawiajcie jej żadnej części ciała, szczególnie TEJ... dobrze wiecie o CZYM mowa...

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także