18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ile to jest "Bóg zapłać"?

Ile zarabiają księża w Polsce? Lepiej usiądźcie

27.07.2019  12:47
Ile zarabiają księża w Polsce? Lepiej usiądźcie
Ile zarabiają księża w Polsce? Lepiej usiądźcie Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Kiedy myślimy "ksiądz" skupiamy się na jego roli duchowej. Zastanawialiście się, ile kapłani dokładnie zarabiają? Znamy odpowiedź. 

Pensja księdza to temat rzeka. Można się zastanowić, ile to jest słynne: "Bóg zapłać"? Tadeusz Rydzyk już pokazał, że można być zakonnikiem i jednocześnie jeździć luksusowymi autami - nie jest w tym kraju odosobnionym przypadkiem.

Ile zarabiają księża w Polsce?

Chociaż nie każdy ksiądz myśli o pieniądzach tak samo intensywnie jak Tadeusz Rydzyk, to jednak sama ich pensja jest naprawdę pokaźna. Niejeden pracownik świecki mógłby o takich pieniądzach jedynie pomarzyć. 

Zacznijmy od tego, że Kościół katolicki jest w Polsce wspierany przez państwo i rocznie dostaje od niego niemal 160 mln złotych. Do tego regularnie dostają podwyżki. Jest się zatem z czego utrzymywać na wysokim poziomie. Co zaś jest głównym źródłem dochodu kapłanów?

Jest to taca. Dodatkowo datki od wiernych, zamawianie mszy, śluby i pogrzeby - to wszystko sprawia, że w ciągu roku bilans przychodów można oszacować aż na... 6 mln złotych. 

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce jest ok. 10 tys. parafii, w których posługę pełni 21 tys. księży, co daje nam ok. 2 kapłanów na parafię. Ponieważ wiernych jest o wiele więcej to jeżeli każdy z nich ofiaruje kościołowi chociaż 30 zł to parafia z samej tacy zarobi około... 50 tys. złotych! Wychodzi więc na to, że od wierny ksiądz miesięcznie otrzymuje wypłatę w wysokości 25 tys. złotych!

Pamiętamy, że księża nie mają własnych rodzin, więc wszystko idzie wyłącznie na ich potrzeby. Jesteście zaskoczeni? 

Przeczytaj więcej
Komentarze