18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

chyba nie zrozumieli

Skandal w IPN. Teraz przepraszają, ale nie za wszystko

Emilia Waszczuk
19.04.2019  14:55
IPN przerobił cytat z Medalionow. Teraz "przeprasza"
IPN przerobił cytat z Medalionow. Teraz "przeprasza" Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny oburzył swoim działaniem Polaków (i nie tylko). Przerobił cytat Zofii Nałkowskiej i wywołał skandal.

"Niefortunnie" to ostatnio jedno z ulubionych słów, którymi w Polsce tłumaczy się wpadki. Teraz słowa tego, dla odkupienia swoich win, użył IPN. A my nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno przyznali się do tego, że zrobili coś złego.

IPN przerabia cytat

O co chodzi? O to, że w dniu 76 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim IPN wypuścił film, a na pierwszym jego kadrze cytat z "Madalionów" Zofii Nałkowskiej. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby tekstu nie poprawili.

I tak z prostego, acz dobitnego "ludzie ludziom zgotowali ten los" otrzymaliśmy "ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los" ze słowem Niemcy wytłuszczonym czerwonymi literami.

IPN dał tym do zrozumienia (i jednocześnie przyklasnął wszystkim germanofobom) że to właśnie nasi zachodni sąsiedzi stoją za holokaustem, mordowaniem ludzi i całym złem tego świata. Nie ważne, czy popierali politykę i działania Hitlera, czy może odwrotnie -  walczyli z nazizmem.

Niemiec, zdaniem IPN, to nazista. Nazista to Niemiec. Całkiem tak, jak kwadrat jest prostokątem, a prostokąt kwadratem. A nie... stop. To przecież nie prawa!

"Przeprosiny" IPN. Wyszło "niefortunnie"

Po fali krytyki IPN przyznał, że coś tu poszło nie tak. Ale czy przyznał się do winy i czy aby zrozumiał?

Przyznajemy, że umieszczenie słowa „Niemcy” w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie - czytamy wyjaśnienie na Twitterze.

Okazuje się więc, iż jedyne co złe, to brak informacji, że to nie do końca słowa Nałkowskiej. Nadal jednak można za wojnę i ludobójstwo oskarżać wszystkich Niemców, bez wskazywania, że tak naprawdę stoją za tym zwolennicy pewnej ideologii i to różnych narodowości.

To jednak nie wszystko. Bo co miała Nałkowska na myśli, pisząc znamienne "ludzie ludziom zgotowali ten los"? Cóż, nie chodziło jej bynajmniej o wskazanie konkretnego winnego, nie pokazywała palcem na Niemców, Rosjan Żydów, Polaków czy dajmy na to Francuzów.

Nałkowska ideologię odarła z narodowości i wskazała, że za zło odpowiada człowiek, nie ważne, jaki ma kolor skóry, jaką wyznaje religię czy gdzie się urodził. Ale tego IPN chyba też nie rozumie.

IPN przerabia słowa Nałkowskiej
FinePossibleCaracal-max-1mb
Przeczytaj więcej
Komentarze