18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jerzy Stuhr pozywa za smog. Chce "wygranej finansowej"

Redakcja
19.12.2018  13:28
Krakowski aktor kontra Skarb Państwa i zanieczyszczone powietrze. Pozew zbiorowy za smog. chce, by w Polsce było więcej wiatraków. Chce zmian w Polsce
Krakowski aktor kontra Skarb Państwa i zanieczyszczone powietrze. Pozew zbiorowy za smog. chce, by w Polsce było więcej wiatraków. Chce zmian w Polsce Fot: Facebook.com/Paramount Channel

Jerzy Stuhr, aktor mieszkający w Krakowie, jest poszkodowany przez zanieczyszczone powietrze. W wywiedzie dla „Radia Kraków” przyznał, że smog negatywnie wpływa na jego możliwości głosowe. Zdarzały się już sytuacje, gdy z tego powodu miał trudności z dokończeniem przedstawienia. Dołączył więc do artystów, który wytoczyli proces zbiorowy Skarbowi Państwa. Jeśli udałoby mu się uzyskać "wygraną finansową", chciałby przeznaczyć ją na stowarzyszenie Unicorn.

Jerzy Stuhr wyznał także, że nie rozumie, dlaczego „wydano walkę wiatrakom”. Chwali kraje, w których wyrastają „wiatrakowe miasta”. Skrytykował mówienie o węglu jako skarbie narodowym. Ma nadzieję, że sytuację zmieni młode pokolenie. Wydobycie węgla w Polsce nie odpowiada również niektórym politykom. Robert Biedroń zapewnił, że jeśli wygra wybory, nastąpi likwidacja wszystkich kopalni w Polsce.

W ogóle nie ma i wśród rządzących i wśród użytkowników, szacunku dla powietrza, którym oddychamy. Są ludzie, którzy nie są tak uwrażliwieni jak nauczyciele, aktorzy, śpiewacy. W operze bywały próby, kiedy śpiewacy nie mogli wykonywać swojej pracy – powiedział Jerzy Stuhr. (radiokrakow.pl)

Im większy będzie pozew masowy, tym większe wrażenie zrobi na Skarbie Państwa. Już te indywidualne wywołały spory efekt. A dążymy do tego, żeby władze centralne miały świadomość odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Jeśli przegrają, będzie miało to także znaczący wymiar ekonomiczny – Skarb Państwa będzie musiał w takiej sytuacji zwracać powodom koszty leczenia, rehabilitacji, zakupu maseczek, filtrów – powiedział mecenas Radosław Górski. (smoglab.pl)

Pozew za smog i zanieczyszczenie powietrza

RP.pl przypomina, że ruszyła inicjatywa „Pozywam smog”. Inicjatorzy pozwu zbiorowego chcą odszkodowania za fatalną jakość powietrza. Jako winnego wskazują Skarb Państwa. Pozew złożyli m.in. Grażyna Wolszczak, Mariusz Szczygieł, Lesław Żurek i Zofia Czerwińska. Jeśli proces zostanie wygrany, zadośćuczynienie finansowe ma być przeznaczone na cele charytatywne.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkaniec Rybnika pozwał Polskę za smog