18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przygotowuje swoją propozycję zmian w oświacie

Kaczyński chce wysłać nauczycieli na emeryturę

25.04.2019  10:14
Kaczyński pracuje nad propozycją wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Kaczyński pracuje nad propozycją wcześniejszych emerytur dla nauczycieli Fot: Mateusz Grochocki/East News

Wcześniejsza emerytura i więcej godzin pracy. Nad takim rozwiązaniem dla nauczycieli ma pracować sam prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wreszcie zabierze głos w sprawie strajku nauczycieli? Wszystko wskazuje na to, że pracuje nad swoimi propozycjami dla nauczycieli. Ale czy spodobają się one pedagogom?

Strajk nauczycieli trwa

Nauczyciele protestują od 8 kwietnia domagając się wyższego wynagrodzenia i rozmowy na temat zmian w systemie oświaty. Tymczasem kolejne propozycje rządu, włącznie ze zbliżającym się okrągłym stołem na temat oświaty, zostały przez nauczycieli zanegowane. Co więcej, wielokrotnie powtarzali oni, że czują się upokorzeni postawą rządu. Chodzi tu m.in. o to, że rząd zamiast oczekiwanego 1000 złotych podwyżki zaproponował 250 złotych brutto przy równoczesnym wzroście godzin pracy. W kwestii okrągłego stołu z kolei rządzący nie przekazali strajkującym wystarczających informacji dotyczących przebiegu rozmów. To spowodowało, że zarówno ZNP jak i FZZ odmówiły udziału w obradach.

Matury się odbędą

Pomimo tak trudnej sytuacji w oświacie, zarówno strona rządowa jak i reprezentanci pedagogów podjęli działania mające na celu przygotowanie gruntu pod egzamin maturalny. Rząd przygotował projekt ustawy, która nadaje dyrektorowi kompetencje do samodzielnego sklasyfikowania uczniów klas maturalnych, z kolei Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zaapelował do pedagogów o klasyfikowanie uczniów. To wszystko nie gwarantuje jednak, że egzamin dojrzałości przebiegnie bez zakłóceń. Po sklasyfikowaniu uczniów, przed maturami należy jeszcze skompletować komisję egzaminacyjną na części pisemne, a także ustne. Dalej pojawia się też kwestia sprawdzenia matur. Tutaj również potrzebni są nauczyciele, a część z nich, wobec postawy rządu, stanowczo odmawia wykonywania swoich obowiązków.

Kaczyński wyśle nauczycieli na emeryturę?

Według informacji podawanych przez media, głos w sprawie strajku ma zabrać prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Kaczyński pracuje nad projektem ustawy zmieniającym zasady pracy w oświacie. Jedna z propozycji obejmuje zmiany w Karcie Nauczyciela. To przywrócenie usuniętego zapisu, który daje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę – po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie.

Dodatkowo Kaczyński chce dać nauczycielom możliwość wyboru długości czasu pracy przy tablicy – tzw. pensum, w zamian za wyższe wynagrodzenie. Obecnie wynosi ono 18 godzin, ale według „DGP” prezes PiS chce umożliwić wydłużenie go do nawet 24 godzin. To wiązałoby się z wyższym wynagrodzeniem nauczycieli.

Czytaj także
Przeczytaj więcej