18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Można złożyć im hołd

Kiedy odbędzie się pogrzeb ofiar z Przewodowa?

18.11.2022  14:59
Pogrzeb ofiar z Przewodowa
Pogrzeb ofiar z Przewodowa Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tragedia w Przewodowie wstrząsnęła Polską i światem. Kiedy odbędzie się pogrzeb ofiar z Przewodowa i jaki będzie miał charakter? Powoli się tego dowiadujemy, a w sprawę zaangażowane są najważniejsze osoby w państwie.

Wybuch rakiety w Przewodowie zszokował i zmroził wszystkich - tak Polaków, jak i świat. Pokazał nam bowiem, jak bliska i niebezpieczna jest wojna toczona za naszą wschodnią granicą w Ukrainie. Zginęła dwójka niewinnych mężczyzn, zastanych przez śmierć przy zwykłej, domowej czynności.

Rząd chce, chociaż oddać hołd tym, którzy zginęli niewinnie i wiadomo już, że pogrzeb ofiar rakiety będzie miał charakter państwowy. Kiedy natomiast ma się on właściwie odbyć?

Państwowy pogrzeb w Przewodowie w ten weekend

Nieoficjalne informacje podane przez RMF FM potwierdził już wojewoda lubelski Lech Sprawka. Kancelaria Premiera za pośrednictwem wojewody zaproponowała to rodzinom obu mężczyzn, a te wyraziły zgodę. Do Przewodowa udał się dziś też prezydent Andrzej Duda, który osobiście porozmawia z rodzinami ofiar.

Część kwestii dot. pogrzebów jest jeszcze ustalana. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że rodziny ofiar proszą media o uszanowanie ich prywatności. "Nie chcą, żeby pogrzeb był wydarzeniem medialnym. Powinniśmy wszyscy to uszanować" - tłumaczył. Uroczystość będzie więc prywatna, ale przeprowadzona ze wszystkimi honorami.

Kiedy pochowani zostaną mężczyźni? Pogrzeb Bogusława W. z Przewodowa został zaplanowany na sobotę (19.11), natomiast w niedzielę (20.11) ma się odbyć pochówek Bogdana C. z Setników – tak podaje Polska Agencja Prasowa. 

Tak jak wspominaliśmy, obie uroczystości mają mieć charakter państwowy, a jednocześnie prywatny i osobisty. "Kościół jest przygotowany na uroczystości, pierwsza odbędzie się w sobotę, druga w niedzielę. Szykujemy świątynie do obydwu pochówków. Wszystko odbywa się spokojnie, planuję te pogrzeby tak, jak wszystkie inne w parafii" – przekazał ks. Bogdan Ważny, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Przewodowie, cytowany przez PAP.

Msze pogrzebowe będzie najprawdopodobniej koncelebrował biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski Mariusz Leszczyński

– dodał.

Czytaj także