18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprawdzają L4

Kontrole ZUS w domach! "Urzędnik może zapukać do każdego"

Wojciech Kozicki
16.03.2023  10:26
Kontrole ZUS w domach! "Urzędnik może zapukać do każdego"
Kontrole ZUS w domach! "Urzędnik może zapukać do każdego" Fot: Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Ruszają masowe kontrole ZUS osób na L4. Kontrolerzy wejdą do domów i sprawdzą zwolnienia lekarskie. Szykują się kary za łamanie przepisów, a „urzędnik może zapukać do drzwi w zasadzie każdego chorego”.

Na L4 trzeba siedzieć w domu i ZUS tego przypilnuje. Interia podaje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z kontrolami osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Ma to być też walka z „lewymi zwolnieniami” i weryfikowanie prawidłowości orzeczeń.

Kontrole ZUS. Sprawdzą czy jesteś w domu na L4

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski potwierdził portalowi Interia, że „liczba kontroli lekarskich będzie zbliżała się do  tej sprzed pandemii”. W 2019 roku przeprowadzono ponad 574 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W 2023 roku kontroli może zostać poddanych nawet pół miliona Polaków.

Na celowniku kontrolerów ZUS znajdą się szczególnie osoby, które często biorą zwolnienia L4 od różnych lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi też osoby, które kiedyś go oszukały i straciły prawo do zasiłku.

W latach 2019-2021 lekarze wystawiali od 24,1 do 24,6 mln zwolnień lekarskich rocznie. Inspektorzy ZUS mogą realizować kontrolę w miejscu zamieszkania, miejscu pracy albo innym miejscu pobytu ubezpieczonego. Aktualne miejsce pobytu wskazuje się w zwolnieniu lekarskim – podaje Interia.pl.

Trzeba mieć niezłe zdrowie, żeby chorować w Polsce…

Czytaj także