18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska straci miliony

Kościół domaga się działek za złotówkę! "Ulgi się należą"

Wojciech Kozicki
15.09.2023  10:40
Gmina Pszczółka, gmina Skowarcz. Ziemia za złotówkę dla księdza i kościołą
Gmina Pszczółka, gmina Skowarcz. Ziemia za złotówkę dla księdza i kościołą Fot: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Drogie działki w Polsce? Wystarczy być księdzem, by kupować taniej. Proboszcz w gminie Pszczółki chce kupić działkę wartą 2 mln złotych, ale domaga się 99% zniżki, by się tam modlić. Skaranie boskie z tym kościołem…

Gmina Pszczółka, gmina Skowarcz. Ksiądz Józef Urban, proboszcz Parafii pw. Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach domaga się od władz gminy sprzedania mu atrakcyjnej działki. Co prawda warta jest ok. 2 miliony złotych, ale ksiądz, zgodnie z polskim prawem, chce uzyskać bonifikatę w wysokości 99%.

Teoretycznie taka zniżka na działkę mu się należy, bo chce tam sprawować kult religijny i zbudować kościół. Odprawia już nawet msze w intencji podjęcia decyzji o przydziale działki pod budowę kościoła. Powstał też już "krzyż czekający na swoje miejsce na placu kościelnym w Skowarczu".

Kościół chce tanie działki. Księża i specjalne przywileje

Jak podaje O2.pl, 4 września przedstawiciele Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach spotkali się z władzami gminy. Co więcej, proboszcz już kiedyś taką zniżkę na zakup działki dostał. Ksiądz przypomina, że kiedyś budował kościół w Koszwałach i wójt „przekazał działkę za symboliczną złotówkę”. 

Wójt gminy wyjaśnia, że „przepisy dają prawo parafii do nabywania, posiadania i zbywania mienia ruchomego i nieruchomego oraz zarządzania majątkiem, ale nie wskazują, by parafia miała preferencyjne warunki bądź ulgi”.

Uczciwość i rzetelność powoduje, że nie możemy zmienić uprzednio wyrażonego pisemnego stanowiska. Musimy być wierni własnym słowom i oczekiwaniom Mieszkańców. Pamięta Ksiądz Proboszcz, iż dwukrotnie proponowaliśmy, aby Ksiądz rozważył ratalny sposób zapłaty za nieruchomość, o którą się ubiega. Ewentualne raty w spłacie ceny stanowią istotny i niezaprzeczalny ukłon w stronę Kościoła. Stanowisko uprzednie podtrzymujemy- oświadczył wójt gminy Pszczółki Maciej Urbanek.

Niedawno rada gminy stwierdziła wprost, że gminy nie stać na sprzedaż działki po tak obniżonej cenie.

Do rady gminy wpłynęły prośby o sprzedaż gminnej działki. Początkowo miał to być 1 ha, potem zostało zmienione na 0.5 ha. Chcemy sprzedać działkę, ale po cenach rynkowy. Gminy nie stać na sprzedawanie działki po obniżonych cenach. Mamy wiele inwestycji do przeprowadzenia, na które mieszkańcy czekają. Czeka nas m.in. budowa szkoły w Różynach- wyjaśniła Anna Staniewicz, przewodnicząca rady gminy w Pszczółkach

Warto przypomnieć, że niedawno Mateusz Morawiecki dał prawie 30 milionów złotych na "Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka". Pieniądze z rezerwy budżetowej były przeznaczone m.in. na przeciwdziałanie powodziom i suszom.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje