18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zakaz rozwodów?

Kościół o rozwodnikach: Nowy związek to ciężki grzech i cudzołóstwo

Wojciech Kozicki
06.03.2023  15:55
Kościół o rozwodnikach :Nowy związek to ciężki grzech i cudzołóstwo
Kościół o rozwodnikach :Nowy związek to ciężki grzech i cudzołóstwo Fot: Ref:155/EAST NEWS/Godong/UIG Diverse

Rozwód to grzech ciężki, a związek po rozwodzie to cudzołóstwo? Szokujące stanowisko polskiego kościoła. Nowy związek uniemożliwia przystąpienie do sakramentów? Będzie zakaz rozwodów w Polsce?

Kościół zajął stanowisko w sprawie rozwodów i rozwodników. Kanonista ks. prof. Jan Krajczyński, oficjał sądu biskupiego w Płocku. ostro uderzył w osoby żyjące po rozwodzie w nowym związku. Jego zdaniem „żyją w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa”. Ostrzegł, że rozwód to grzech uniemożliwiający w takiej sytuacji przystąpienie do komunii świętej.

Osoby po rozwodzie żyjące w nowym związku żyją w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa, czyli grzechu ciężkiego. Oznacza to, że dopóki trwają w grzechu, nie mogą przystąpić do komunii świętej – ocenił kanonista.

Rozwody w Polsce. Kościół potępia nowe związki rozwodników

Wypowiedź polskiego kanonisty to komentarz do słów biskupa diecezji pilzneńskiej w Czechach. Jak podało Radio Watykańskie, Tomáš Holub uspokoił osoby po rozwodzie zaczynające nowy związek, że mogą dostąpić „trwałego aktu miłosierdzia” umożliwiającego przystępowanie do sakramentów. Tymczasem oficjał sądu biskupiego w Płocku w rozmowie z PAP stwierdził, że "w prawie kanonicznym i teologii nie ma wyrażenia 'trwały akt miłosierdzia”.

Co więcej, nawet ciąża i dziecko po rozwodzie nie pomniejszą grzechu obu stron. Absolucja grzechów jest możliwa jedynie „jeśli żałują, że podeptały prawo Boże dotyczące małżeństwa i zobowiązują się żyć w całkowitej wstrzemięźliwości, tj. nie korzystać z praw, jakie przysługują wyłącznie małżonkom"

Kanonista podkreślił, że "zawarcie nowego związku po rozwodzie powiększa jeszcze bardziej ciężar rozbicia małżeństwa, bo stawia małżonka, który żyje nowym związku, w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa". - Tym samym, mamy w tym przypadku niejako podwójne źródło stanu grzechu ciężkiego - wyjaśnił oficjał sądu biskupiego – podaje Wirtualna Polska.

Czy kościół chce zakazać rozwodów w Polsce? Zapowiedziano już zmiany legislacyjne, które mają skutecznie utrudnić wzięcie rozwodu w Polsce.

Źródło: Wirtualna Polska

Czytaj także