18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Walka z pedofilią

Kościół tworzy "kodeks postępowania" wobec dzieci

Wojciech Kozicki
03.04.2019  12:16
Kościół i walka z pedofilią - czy kodeks postępowania powstrzyma duchownych przed molestowaniem?
Kościół i walka z pedofilią - czy kodeks postępowania powstrzyma duchownych przed molestowaniem? Fot: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Kościół kontra pedofilia. Diecezja łódzka przygotowuje „kodeks postępowania” wobec małoletnich, który zadba o relacje księży z młodymi osobami. Czy rozwiąże to problem molestowania dzieci przez duchownych?

Pedofilia w kościele to temat coraz bardziej nagłaśniany, na jaw wychodzą kolejne przypadki gwałtów i molestowania przez księży. Diecezja łódzka postanowiła rozwiązać problem, a abp Grzegorz Ryś przygotowuje wytyczne, jak ksiądz powinien zachowywać się w stosunku do nieletnich. Czy publikacja powstrzyma bestie w sutannach?

Zobacz także

Księża i dzieci

Jak podaje „Wirtualna Polska”, księża będą mieć szlaban na łaskotanie, całowanie i masowanie dzieci. Dozwolone będzie natomiast podanie ręki i delikatne obejmowania na powitanie. Jeśli już dojdzie do „trudnej sytuacji” i małoletni padnie ofiarą przemocy, nie należy mu zadawać pytań, a zgłosić sprawę do instytucji świeckich.

Zalecenia i zakazy będą obowiązywały we wszystkich parafiach w Polsce. Każdy ksiądz ma złożyć podpis i zobowiązać się do przestrzegania nowych norm.

Pedofilia w kościele

Najwyraźniej kościół w Polsce uznał, że problemu nie da się dłużej zamiatać pod dywan. 14 marca episkopat ujawnił skalę pedofilii wśród duchownych. W latach 1990-2018 zgłoszono 382 przypadki molestowania małoletnich. 198 dzieci miało miej niż 15 lat.  Małoletni chłopcy stanowili 58,4 wszystkich przypadków. Wszystkich małoletnich ofiar miało być aż 625. Metropolita krakowski oraz zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski  podczas konferencji odwołał się do nauk Jezusa i zaapelował o miłosierdzie dla sprawców.