18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jakie objawy?

Kraken już w Polsce! To najbardziej agresywny wariant COVID-19

24.01.2023  13:59
Wariant Kraken już w Polsce
Wariant Kraken już w Polsce Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Najnowszy wariant koronawirusa COVID-19 trafił do Polski. Według informacji Wirtualnej Polski, wirus w wersji Kraken został wykryty u dwóch osób. Oficjalną nazwą wariantu jest XBB.1.5.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że w Polsce zostały wykryte dwa warianty koronawirusa XBB.1.5 znanego jako Kraken. Oba miały pojawić się w województwie łódzkim. XBB.1.5 jest wariantem, który w ostatnim czasie mocno rozwijał się np. w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy będzie to dominujący wariant COVD-19 na kontynencie europejskim, zdaniem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Niemniej nie można obecnie stwierdzić, że jest to wersja COVID-19, która jest groźniejsza dla zdrowia niż wcześniejsze. To jednak wariant bardziej zaraźliwy.

Kraken w Polsce

Pacjenci, którzy zarażeni byli wariantem Kraken są już zdrowi.

Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polska, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy

- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w komentarzu dla Wirtualnej Polski.

Kraken ma być bardziej transymisyjny, ale „w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu COVID-19”. Obecne szczepionki mają być skuteczne także przeciwko temu wariantowi, zgodnie ze słowami ekspertów.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także