18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ksiądz pedofil latami molestował dzieci. Rozczarowujące stanowisko kurii

Redakcja
10.12.2018  13:46
Ksiądz molestował dzieci, stanowisko kurii
Ksiądz molestował dzieci, stanowisko kurii Fot: MONKPRESS/East News

Ksiądz Henryk Jankowski przez lata molestował dzieci w parafii świętej Brygidy w Gdańsku. Po głośnych materiałach w prasie i telewizji, głos w sprawie zabrała archidiecezja.

Sprawa księdza Henryka Jankowskiego to najszerzej omawiany przypadek pedofilii w polskim kościele w ostatnim czasie.

Po głośnym reportażu, który w poniedziałek 3 grudnia ukazał się na łamach "Gazety Wyborczej", tematem kapelana Solidarności zajęły się inne media, ujawniły się też kolejne ofiary pedofila.

Tymczasem oburzeni mieszkańcy Gdańska zaczęli domagać się usunięcia z ich miasta wystawionego księdzu pomnika. W przeciągu kilku dni monument został między innymi oblany czerwoną farbą, a w ramach protestu pojawiały się pod nim dziecięce buciki.

Sprawa księdza Jankowskiego. Jest stanowisko kurii

Po licznych apelach w prasie i telewizji, głos w sprawie zabrała w końcu archidiecezja gdańska. Przedstawiciele kościoła podali, że, przynajmniej na razie, żadne śledztwo nie będzie prowadzone.

Nie podejmuje się działań jedynie na podstawie artykułu prasowego, bez zgłoszenia ze strony świadków zdarzeń - przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji gdańskiej, ks. Krzysztof Szerszeń.

Duchowny zapewnił przy tym, że jeśli jakakolwiek potencjalna ofiara księdza Jankowskiego chciałaby złożyć zeznania w sprawie, zostałaby wysłuchana. Trudno jednak wymagać od archidiecezji, by wszczęła śledztwo w sprawie osoby, która nie żyje i nie może się bronić.

ZOBACZ TEŻ:

Czytaj także
Przeczytaj więcej