18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Były prezydent się tłumaczy

Ksiądz z filmu Sekielskiego był powiązany z Wałęsą

13.05.2019  14:55
Ksiądz pedofil z filmu Sekielskiego był spowiednikiem Lecha Wałęsy
Ksiądz pedofil z filmu Sekielskiego był spowiednikiem Lecha Wałęsy Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/East News

Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołał burzę. Pojawiają się komentarze polityków, celebrytów i duchownych. W sprawie głos zabrał też były prezydent Polski Lech Wałęsa, z którym powiązany był ksiądz Franciszek Cybula.

Tomasz Sekielski filmem „Tylko nie mów nikomu” włożył kij w mrowisko, a pedofilia w polskim Kościele katolickim stała się jednym z wiodących tematów w przestrzeni publicznej. W dokumencie pojawił się wątek księdza Franciszka Cybuli. Okazało się, że pedofil był kapelanem Lecha Wałęsy.

Franciszek Cybula przed kamerami przyznał się, że molestował 12-latka. Do końca życia pozostał bezkarny, bo zmarł 3 miesiące po konfrontacji ze swoją ofiarą. Jak powiedział Sekielski w wywiadzie dla Onetu, Cybula nie uważał, że stało się coś złego i nie przepraszał.

Lech Wałęsa i ksiądz Franciszek Cybula

Pod ostrzałem znalazł się także Lech Wałęsa, bo Cybula był jego kapelanem w czasie prezydentury. Noblista skomentował sprawę na Twitterze. Twierdzi, że nie wiedział o tym, że duchowny był pedofilem.

Wałęsa cybula

Do tej pory pamiętam. "Chodź, zobacz, coś się stało". Ja zaniepokojony biegnę. "Co się dzieje?". A on stoi ze spuszczonymi spodniami. I mówi: "Zobacz, nie chce mi opaść. Co mam zrobić?". I ma penisa sterczącego na wierzchu. Śmierdzącego. No i ściągnął mi też spodnie. Powiedział, że dopóki nie ma wytrysku, to nie ma grzechu. Kazał mi wziąć do ręki swojego penisa. On mojego. I uklęknął jeszcze przede mną i wziął mojego penisa do swojej gęby - mówił mężczyzna poszkodowany przez Cybulę w filmie Sekielskiego.

Natemat.pl, przypomina historię Cybuli. Urodził się w 1940 roku, a jego ojciec był volksdeutschem i zginął służąc w niemieckiej armii. Później był m.in. duszpasterzem młodzieży w kościele przy ulicy Kartuskiej w Gdańsku, dostał paszport dyplomatyczny i został osobistym spowiednikiem Wałęsy.

Zobacz także

Pogrzeb księdza Cybuli:

Lech Wałęsa i ksiądz Franciszek Cybula
Lech Wałęsa i ksiądz Franciszek Cybula Fot: Adam Jagielak/Wprost/East News/AWR Wprost
Franciszek Cybula
Franciszek Cybula Fot: Youtube.com/Sekielskie, kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"