18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ziemia się zatrzęsła

Kuria prosi o wybaczenie. Zdradza przypadki pedofilii wśród księży

28.05.2019  17:05
Kuria prosi o wybaczenie. Zdradza przypadki pedofilii wśród księży
Kuria prosi o wybaczenie. Zdradza przypadki pedofilii wśród księży Fot: Pixabay

Kielecka kuria wykonała dość nietypowy dla Kościoła katolickiego krok. Zdradziła przypadki pedofilii wśród księży i poprosiła o wybaczenie ich ofiary.

Na ogół kiedy mowa jest o przypadkach pedofilii w Kościele - kler milczy. W najgorszych zaś przypadkach wypiera się wszystkich zbrodni, które popełnili księża. Tym bardziej zadziwia to, co zrobiła kielecka kuria. 

Kuria w szczerym oświadczeniu

Wydała ona oświadczenie ws. liczby przypadków wykorzystywania dzieci przez duchownych. Według pisma na terenie kieleckiej kurii do takich rzeczy doszło w ostatnich 30 latach - dziesięć razy. 

Żaden przypadek wykorzystywania seksualnego dziecka lub osoby małoletniej przez osobę duchowną nigdy nie powinien się wydarzyć. Każde tego typu zdarzenie zasługuje na potępienie i surowe ukaranie. Osoby skrzywdzone przez duchownych to ogromny ból i wstyd dla wspólnoty Kościoła. To także dramat pokrzywdzonego, często odciskający piętno na całym życiu - możemy przeczytać w oświadczeniu kurii kieleckiej.

Jeśli chodzi o dziesięć przypadków pedofilii w Kościele - to na terenie danej diecezji dochodziło do niego w siedmiu przypadkach z udziałem dzieci poniżej 15 roku życia, a w trzech przypadkach dotyczyło to młodzieży między 15 a 17 rokiem życia. 

W każdym przypadku zastosowano procedury przewidziane w prawie kanonicznym i aktualnie obowiązującym prawie karnym - tłumaczył rzecznik prasowy kieleckiej diecezji.

Najbardziej jednak zdumiewające jest to, co następuje pod koniec oświadczenia. Kielecka kuria bowiem... przeprasza i prosi o wybaczenie pokrzywdzonych. Takie zachowanie aż miło obserwować. 

Każdą z osób poszkodowanych prosimy o wybaczenie. Wszystkim pokrzywdzonym, jeśli będą sobie tego życzyć, chcemy pomagać od strony psychologicznej, terapeutycznej i duszpasterskiej, z delikatnością i poszanowaniem jej woli. Wdrożone zasady prewencji oraz formacja duchownych będzie prowadzona w sposób skuteczny tak, aby zapobiec wszelkim nadużyciom w przyszłości - oświadczają.

Przeczytaj więcej
Komentarze