18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Masowe zachorowania

Legionella w całej Polsce? Wytyczne GIS

Wojciech Kozicki
28.08.2023  14:17
Legionella w całej Polsce? Już nie tylko Rzeszów. Wytyczne GIS
Legionella w całej Polsce? Już nie tylko Rzeszów. Wytyczne GIS Fot: Marek BAZAK/East News

Legionelloza w Polsce będzie się rozprzestrzeniać? Legionella stanowi ogólnopolskie zagrożenie? Zakażenia i obecność bakterii odnotowywane w kolejnych miejscach. GIS wydał zalecenia dla całej Polski.

Legionella w Polsce atakuje. Bilans zachorowań na legionellozę to już ponad 140 osób, a 9 pacjentów zmarło. Pojawiają się kolejni pacjenci zakażeni bakterią Legionella pneumophila. Co gorsza, potwierdzono zakażenie wodociągów miejskich w Rzeszowie. Cała Polska jest zagrożona skażeniem wody pitnej? Czy wolno pić wodę z kranu?

Legionella w Polsce. Wytyczne GIS z epidemii COVID-19

Jak informuje Radio ZET, zachorowania na legionellozę nie dotyczą już tylko Rzeszowa i Podkarpacia, ale także Małopolski, województwa lubelskiego oraz ostatnio Wielkopolski. W Rzeszowie w miniony weekend przeprowadzono dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej, ale to może nie powstrzymać rozprzestrzeniania się legionellozy.

GIS w związku z możliwym namnażaniem się bakterii legionella w instalacjach wodnych, wydał specjalne wytyczne. Eksperci Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowali jeszcze podczas pandemii COVID-19 wytyczne związane z zakażeniami legionellą, które dostępne są na stronie internetowej GIS.

Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Szczególne zasady bezpieczeństwa powinny być zachowane w szpitalach i domach opieki społecznej.

GIS przypomina, że legionellozą człowiek nie zaraża się od drugiego człowieka. Zakażona osoba może jednak zostawiać bakterie np. na urządzeniach natryskowych, więc konieczne jest ich dezynfekowanie.

Zaleca się, by po powrocie z dłuższego urlopu, gdy krany były nieużywane, spuścić sporą ilość wody i dopiero wtedy zacząć jej używać- pisze radiozet.pl.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenie legionellozą należy:

  • regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta,
  • jeśli kran nie był używany przez ponad 2 tygodnie np. z powodu wyjazdu na urlop, odkręcić wodę na co najmniej 2 minuty, zanim zacznie się z niej korzystać
  • okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia
  • jeśli to możliwe, zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 st. C.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje