18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kontrowersyjny poradnik

Kościół uczy księży jak mogą dotykać dzieci

14.05.2019  18:36
Kościół wydał instrukcję dla księży jak mozna dotykać dziecko - czy to skuteczna walka z pedofilią wśród duchownych?
Kościół wydał instrukcję dla księży jak mozna dotykać dziecko - czy to skuteczna walka z pedofilią wśród duchownych? Fot: Krystian Polak/East News

Film dokumentalny Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołał burzę. Znane osoby publikują ostre komentarze, a politycy zapowiadają zmiany w prawie. Kościół też reaguje. Pojawiła się instrukcja dla księży, jak postępować z dziećmi.

Łódzka kuria reaguje na film Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”? Opublikowała poradnik dla duchownych, który zawiera instrukcje jak postępować z dziećmi.  Ma on być podyktowany troską o „dobro osób małoletnich i niepełnosprawnych”.

Zobacz także

Dokument pt. "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" przekazano dziekanom 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej. Księża mają wytyczne podpisać i odesłać.

Według oficjalnych danych rządu USA, w Stanach Zjednoczonych rocznie ponad 700 tys. dzieci pada ofiarą przemocy i molestowania, według Międzynarodowego Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (ICMEC), jedno dziecko na dziesięć doznaje wykorzystywania seksualnego. W Europie 18 mln dzieci jest ofiarami wykorzystywania seksualnego – informuje dokument kurii.
Zobacz także

Kuria uczy duchownych jak postępować z dzieckiem

88-stronicowy dokument precyzuje co wolno księżom w kontaktach z dzieckiem. Od tej pory nie wolno im zostawać z nieletnimi sam na sam. Kontakt fizyczny ma ograniczać się jedynie do poklepania po plecach i ramionach. Można również dziecko delikatnie przytulić na powitanie.

Dozwolone jest dotknięcie barku, ramion i rąk oraz trzymanie dziecka za rękę podczas modlitwy lub spaceru. „Podnoszenie lub trzymanie na rękach dzieci poniżej 3 roku życia” jest natomiast "właściwym zachowaniem respektującym nietykalność małoletniego".

O czułościach nie ma mowy, bo „pełne i mocne uściski” zostały przez kurię zakazane, a „dotyk niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa”. Nie wolno też dotykać miejsc intymnych, piersi i pośladków, ani klepać po udach lub kolanach. Zabronione jest również „łaskotanie i mocowanie się w mocnych objęciach”, całowanie i masowanie oraz okazywanie uczuć w miejscach wyizolowanych.

Kary cielesne i spanie z dzieckiem

W czasie wyjazdów duchowni powinni unikać odwiedzania dzieci w ich pokojach. Nie również mowy o karach cielesnych, spaniu obok dziecka i częstowaniu alkoholem lub środkami odurzającymi.

Pedofilia i potrzeby rozwojowe dziecka

W dokumencie znalazł się również fragment o powiązaniach potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży z wykorzystywanie seksualnym. Wynika z niego m.in., że chłopcy „chcą sprawdzić się w roli męskiej i mają potrzebę kontaktu z mężczyzną-przewodnikiem po męskim świecie".

Ochrona dzieci: podstawowym celem każdego środka jest ochro-na dzieci i zapobieganie, by nie padły ofiarą jakiegokolwiek wykorzystywa-nia psychologicznego czy fizycznego. Konieczna jest zatem zmiana mentalności w celu zwalczania postawy obronno-reaktywnej dla chronienia instytucji, na rzecz szczerego i zdecydowanego poszukiwania dobra wspólnoty, dając pierwszeństwo ofiarom nadużyć w każdym znaczeniu. Musimy mieć zawsze przed oczami niewinne twarze dzieci, pamiętając o słowach Nauczyciela -  brzmi fragment poradnika dla duchownych.
Zobacz także

Oświadczenie Prymasa Polski ws. filmu Tomasza Sekielskiego:

Czytaj także