18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pomoc od państwa

Masz wysokie rachunki? ZUS przyzna ci dodatek - nawet 3000 zł!

28.08.2023  18:34
Dodatek finansowy - ryczałt energetyczny
Dodatek finansowy - ryczałt energetyczny Fot: blue-ab/Shutterstock

Komunikat ZUS – wszystkie informacje o świadczeniach i dodatkach finansowych. Czy należy ci się pomoc od państwa w związku z cenami energii? Wystarczy, że wypełnisz jeden wniosek i otrzymasz pieniądze na konto – to nawet 3000 złotych, które pomóc mają z kosztami prądu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje Polakom atrakcyjny dodatek finansowy, o który ubiegać się mogą wszyscy w naszym kraju. Jeśli uda się spełnić warunki, będziemy otrzymywać nawet ponad 200 złotych miesięcznie, co łącznie wyniesie około 3000 złotych pomocy od państwa. Komu przysługują pieniądze od państwa? Czy mogę ubiegać się o dodatek od ZUS? Przeczytaj poniższy tekst i przekonaj się sam.

Najważniejszym wymogiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać tzw. ryczałt energetyczny, to bycie w wieku emerytalnym. Wsparcie od ZUS istnieje bowiem po to, aby obniżyć koszta dla seniorów, którzy płacą za energię. Innym wymogiem jest to, aby pieniądze wykorzystać w celach domowych.

Dodatek od ZUS to nawet 3000 złotych! Czy kwalifikujesz się do ryczałtu energetycznego?

O ryczałt energetyczny ubiegać się mogą pewne grupy społeczne. Należą do nich:

  1. wdowy, które straciły mężów w wyniku przymusowego zatrudnienia;
  2. wdowy lub wdowce, których małżonek zmarł w wojnie;
  3. żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kamieniołomach, kopalniach węgla i batalionach budowlanych.

Jak uzyskać 3000 złotych na koszty energii? Jeśli należycie do którejś z powyższych grup, musicie:

  • Złożyć wniosek oraz odpowiednie dokumenty.
  • Dołączyć do wniosku decyzję szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jeśli osoba ubiegająca się o ryczałt energetyczny uczestniczyła w wojnie
  • Dołączyć do wniosku decyzję szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jeśli osoba ubiegająca się o ryczałt energetyczny jest wdową lub wdowcem po osobie, która uczestniczyła w wojnie
  • Nie ma określonych terminów dla tego wniosku, można złożyć go w dowolnym czasie

Organ rentowy właściwy dla miejsca zamieszkania rozpatrzy wniosek i podejmie decyzje. Informacje o przyznaniu pieniędzy powinna pojawić się w terminie do 30 dni. Jeśli uda się załapać na ryczałt energetyczny, można liczyć na 255,17 złotych miesięcznie. W ciągu roku to nawet 3062,04 złote.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje