18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mieszkaniec Rybnika pozwał Polskę. Chce 50 tys. zł za godzenie w jego dobra osobiste

Redakcja
05.12.2018  13:54
mieszkaniec rybnika pozwał Polskę przez smog
mieszkaniec rybnika pozwał Polskę przez smog Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER

Mieszkaniec Rybnika domaga się od Skarbu Państwa 50 tys. zł zadośćuczynienia. Powodem jest smog. Zdaniem mężczyzny zanieczyszczenie powietrza narusza jego dobra osobiste – opisuje Onet.pl.

Oliwer Palarz z Rybnika twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza w jego mieście zrobiło z niego „więźnia własnego domu” i godzi w jego dobra osobiste. Pozew złożył w październiku 2015 roku. Sąd rejonowy oddalił sprawę w pierwszej instancji, uznając, że nie można uznać smogu za naruszenie dobra osobistego w postaci zdrowia. Co więcej, jeśli Palarz nie może swobodnie oddychać w Rybniku, to ma pełne prawo się z miasta wyprowadzić.

ZOBACZ TEŻ: Zanieczyszczenie powietrza w Polsce [RAPORT]

Rybniczanin odwołał się od wyroku, a do sprawy włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak zadeklarował, Palarz może liczyć na jego wsparcie. W opinii RPO możliwość korzystania z nieskażonego środowiska jest dobrem osobistym, natomiast pozbawienie obywatela możliwości oddychania czystym powietrzem to naruszenie jego prawa do korzystania ze środowiska.

Bardzo się cieszę z faktu przyłączenia się Rzecznika Praw Obywatelskich do mojej apelacji. To utwierdza mnie w przekonaniu, jak ważna jest to sprawa nie tylko dla mnie, ale także dla każdego obywatela Polski, zmuszonego do oddychania rakotwórczym powietrzem. To kolejny krok milowy mający na celu przyspieszenie zmian w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce – powiedział w rozmowie z „Onetem” autor pozwu.

Palarz domaga się od Skarbu Państwa 50 tys. zł zadośćuczynienia. Jak jednak mówi, tu nie chodzi o pieniądze, a realne zmiany. Ewentualną wygraną w procesie zamierza przeznaczyć na cele charytatywne.

Smog w Polsce – najbardziej zanieczyszczone miasta

Rybnik faktycznie należy do tych polskich miast, które niechlubnie zasłynęły powietrzem o największym stężeniu pyłów PM2,5 i PM10. Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce powstałej na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku zajmuje 3 miejsce. Wyżej są tylko Żywiec i Pszczyna. Pozostałe miasta to m.in. Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz.

Zagłosuj

Czy smog w poważnym stopniu wpływa na jakość twojego życia?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze