Oceń
Polska technologia na Marsie – 26 listopada bezzałogowy lądownik z polskim mechanizmem ma wylądować na Czerwonej Planecie. Kluczowy dla misji InSight jest mechanizm wbijający próbnika (nieoficjalnie „Kret”) od polskiej firmy Astronika. Polska flaga została umieszczona na tablicy do kalibracji kamer.
Międzynarodowa misja InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport) była przygotowywana przez 10 lat, a trwa od 7 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i lądowanie na Marsie się powiedzie, będą wykonane badania geofizyczne wnętrza Marsa na głębokości 5 metrów. Jak zapowiada Thomas Zurbuchen z NASA, wiedza zdobywana przez następne 2 lata za pomocą urządzenia przyczyni się do wysłania ludzi na Marsa.
Lądowanie na Marsie
Jak podaje businessinsider.com.pl, problemem mogą okazać się burze piaskowe o globalnym rozmiarze. Do tej pory 60 procent misji wysłanych ma Marsa kończyło się porażką, a najczęściej problemem było właśnie lądowanie. Lądownik InSight ma jednak być przygotowany do tego, by przetrwać trudne warunki na Marsie.
Mikołaj Gajewski ze spidersweb.pl opisał planowane lądowanie jako „chwile grozy”. Przypomina, że lądownik waży 360 kilogramów i wejdzie w atmosferę z prędkością 5,4 kilometra na sekundę. Musi wytrzymać tarcie atmosferyczne, trudne warunki pogodowe, a także wyhamować. Jeśli silniki hamujące i spadochron zawiodą, lata pracy i prawie miliard dolarów pójdą na marne.
Transmisja z Marsa
Przez 7 minut łączność będzie zerwana. Milczenie po tym czasie będzie oznaczało katastrofę. NASA będzie transmitować wydarzenie na swoim kanale na YouTube.com. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 20:00.
Astronika nie wykonała próbnika sama. Nawiązała współpracę z ośrodkami naukowymi takimi jak Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Instytut Spawalnictwa i Instytut Lotnictwa.
Misja InSight – lądowanie na Marsie – transmisja NA ŻYWO
Misja NASA InSight – lądowanie na Marsie – informacje
Oceń artykuł
Tu się dzieje
